Rosyjscy i białoruscy sportowcy powinni zostać wykluczeni ze wszystkich zawodów międzynarodowych – stwierdził w poniedziałek Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

W wydanym w poniedziałek komunikacie MKOl poinformował, że jego Komitet Wykonawczy zaleca krajowym federacjom sportowym i organizatorom imprez sportowych wykluczenie Rosjan z udziału w zawodach międzynarodowych. Decyzja ma związek ze wspieraną przez Białoruś rosyjską inwazją na Ukrainę.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5170.41 PLN    (23.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Obecna wojna na Ukrainie stawia ruch olimpijski przed dylematem. Podczas gdy sportowcy z Rosji i Białorusi mogliby nadal uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, wielu sportowców z Ukrainy nie może tego zrobić z powodu ataku na ich kraj” – czytamy.

Jak napisano, Komitet Wykonawczy MKOl „z ciężkim sercem”, w celu „ochrony integralności światowych zawodów sportowych oraz dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników” zaleca federacjom sportowym i organizatorom międzynarodowych imprez, by „nie zapraszali ani nie zezwalali na udział rosyjskich i białoruskich sportowców i urzędników w zawodach międzynarodowych”.

Występowanie Rosjan i Białorusinów pod flagą neutralną dopuszczono tylko w sytuacjach, gdy ich wykluczenie jest niemożliwe „z powodów organizacyjnych lub prawnych”.

KW MKOl zalecił również, by nie organizować żadnych zawodów sportowych w Rosji i na Białorusi.

Decyzją KW MKOl odebrano Ordery Olimpijskie Władimirowi Putinowi, wicepremierowi Rosji Dmitrijowi Czernyszence i wiceszefowi administracji Kremla Dmitrijowi Kozakowi.

Przypomnijmy, że w niedzielę FIFA nie zdecydowała się na wykluczenie reprezentacji Rosji z międzynarodowych rozgrywek w związku z inwazją na Ukrainę. Zdecydowano jedynie, że Rosja będzie grała mecze domowe na neutralnym boisku, pod flagą neutralną. Prezes PZPN Cezary Kulesza oświadczył w odpowiedzi, że Polska nie zamierza grać z Rosją „niezależnie od tego, pod jaką nazwą występuje”.

Kresy.pl / olympics.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz