W poniedziałek doszło do telefonicznej rozmowy prezydenta Francji Emmanuela Macrona i prezydenta Rosji Władimira Putina.

Jak podała agencja Reutera, powołując się na Kreml, Władimir Putin powiedział Macronowi w poniedziałek w rozmowie telefonicznej, że jakiekolwiek porozumienie w sprawie Ukrainy jest możliwe jedynie pod warunkiem zagwarantowania neutralności Ukrainy, jej “denazyfikacji” i demilitaryzacji. Kijów musiałby także formalnie uznać aneksję Krymu.

„Rosja jest otwarta na rozmowy z przedstawicielami Ukrainy i oczekuje, że doprowadzą one do pożądanych rezultatów” – stwierdził Kreml cytowany przez agencję Reutera.

Z kolei według francuskich mediów powołujących się na Pałac Elizejski, prezydent Francji wezwał Putina do ochrony życia cywilów a także poprosił o “zabezpieczenie głównych dróg”. Rosyjski prezydent miał zgodzić się z tymi postulatami.

Według Interfaxu rozmowa Macrona z Putinem trwała 1,5 godziny.

Kancelaria prezydenta Francji poinformowała również, że Macron w ostatnich godzinach rozmawiał kilka razy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Przypomnijmy, że na początku lutego Emmanuel Macron przez około pięć godzin rozmawiał na Kremlu z Władimirem Putinem. W niedzielę 20 lutego Macron po raz kolejny rozmawiał z prezydentem Rosji, tym razem telefonicznie. Pałac Elizejski podał, że obaj przywódcy zgodzili się, że „należy zintensyfikować poszukiwania dyplomatycznych rozwiązań dla eskalacji kryzysu na wschodzie Ukrainy”. Prezydenci mieli także zgodzić się na trójstronne rozmowy między OBWE, Rosją i Ukrainą.

Kresy.pl / reuters.com / interfax.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply