W związku poważnym spadkiem wartości rubla rosyjskie banki zaczynają podwyższać oprocentowanie kredytów.

Alfa-Bank oferuje karty kredytowe z oprocentowaniem sięgającym poziomu 69,99 proc. w skali roku, jak podał portal Izwiestija. Z kolei według strony internetowej Sbierbanku bank jest gotowy do udzielenia pożyczki w wysokości 2 mln rubli na okres pięciu lat na poziomie 21,9 proc. WTB jest gotowe udzielić pożyczki na 2 miliony rubli na 15,9 proc., ale na okres siedmiu lat.

Dzień wcześniej Izwiestija poinformowała, że ​​Gazprombank, Sowkombank, Raiffeisenbank, Otkrytije i WTB tymczasowo wstrzymały udzielanie pożyczek. Było to tymczasowe zawieszenie do odwołania.

Tego samego dnia rosyjski bank centralny podniósł podstawową stopę procentową do 20 proc. Bank Rosji chce w ten sposób utrzymać stabilność finansową i cenową oraz uchronić oszczędności obywateli przed deprecjacją, a także zrekompensować zwiększone ryzyko dewaluacji i inflacji. Wszystko w warunkach ostrych sankcji ekonomicznych i finansowych państw zachodnich wobec Rosji za jej zbrojny atak na Ukrainę. Sankcje USA, Wielkiej Brytanii i Japonii objęły nawet operacje z rosyjskim bankiem centralnym.

Szereg rosyjskich instytucji finansowych zostało odciętych od międzynarodowego systemu bankowości elektronicznej SWIFT.

W czwartek nad ranem armia Rosji rozpoczęła, na polecenie Władimira Putina, operację zbrojną przeciwko Ukrainie na pełną skalę. Rosjanie zajęli dużą część obwodu chersońskiego, część obwodu ługańskiego, czernichowskiego, sumskiego, zaporoskiego i podeszli pod Kijów, gdzie trwają walki, podobnie jak w Charkowie, drugim co do wielkości mieście kraju.

iz.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply