Minister zdrowia oświadczył, że „każdy obywatel Ukrainy” może uzyskać pomoc medyczną w polskich placówkach służby zdrowa, a świadczenia te będą refundowane. Ukraińcy mają mieć też możliwość nabywania leków refundowanych oraz swobodny dostęp do szczepień.

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział na konferencji prasowej, że polski system opieki zdrowotnej jest przygotowany na przyjecie pacjentów z Ukrainy – tak rannych, jak i chorych.

– Mamy przygotowany cały system opieki szpitalnej i opieki w pozostałych częściach systemu dla obywateli ukraińskich, którzy przekraczają naszą granicę – powiedział minister. Łącznie, w około 120 szpitalach na leczenie Ukraińców może zostać przeznaczonych około 7000 miejsc. Dotyczy to poszkodowanych w wyniku działań zbrojnych na Ukrainie, a także chorych i wymagających pomocy medycznej, którzy uciekają przed rosyjską agresją. Minister podkreślił, że na pomoc może liczyć każdy obywatel Ukrainy, czyli dotyczy to nie tylko uchodźców.

 

Przekazaliśmy informację do wszystkich podmiotów leczniczych, że każdy obywatel Ukrainy, bez względu na to, czy wymaga hospitalizacji, leczenia specjalistycznego w trybie ambulatoryjnym, czy pomocy lekarza rodzinnego, ma możliwość uzyskania pomocy – powiedział Niedzielski. Dodał też, że świadczenia medyczne udzielane obywatelom Ukrainy po 24 lutego br. będą podlegały zasadom refundacji, a refundowana będzie również pomoc udzielana przed wejściem ustawy w życie.

Ponadto, minister zdrowia podkreślił, że przygotowywany projekt ustawy, który ma umożliwić obywatelom Ukrainy korzystanie z opieki medycznej w podmiotach, które już mają podpisane umowy z NFZ. Zaznaczył, że polski rząd stawia na dostępność leczenia obywateli Ukrainy, ale też na minimalną liczbę formalności, która powinna być z tym związana. Do usługi medycznej będzie uprawniał dokument, który potwierdza legalny pobyt w Polsce. Może to być np. paszport z odpowiednią pieczątką.

– W tym rozwiązaniu przewidujemy również, że refundacja leków będzie odbywała się na takich samych zasadach jak dla wszystkich innych obywateli naszego kraju – dodał Niedzielski.

Minister podkreślił też, że wszyscy obywatele Ukrainy mają zapewniony dostęp do szczepień w Polsce. Dotyczy to nie tylko szczepień przeciwko COVID-19, ale i innych, przede wszystkim dla dzieci.

Obywatele Ukrainy mają również zapewniony dostęp do szczepień i mówię tutaj nie tylko o szczepieniu przeciwko COVID-19, ale o szczepieniach w zakresach innych szczególnie tych, które u nas w kalendarzu szczepiennym są przeznaczone dla dzieci – powiedział. Dodał, że Ukraińcy mają też powszechny dostęp do systemu testowania na obecność koronawirusa Sars-CoV-2. Poinformował też, że coraz większym wymiarze będzie zapewniana możliwość obsługi czy uzyskiwania informacji w języku ukraińskim. Chodzi zarówno o infolinie, jak i o teleproady.

Na konferencji obecny był też szef Narodowego Funduszu Zdrowia, Filip Nowak. Zaznaczył, że obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, pomoc medyczna będzie udzielana na identycznych zasadach, jak dla polskiego pacjenta. Dodał, że za świadczenia zapłaci NFZ ze środków budżetu państwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przeczytaj: Rząd: otwarty rynek pracy i 500+ dla uchodźców z Ukrainy

Czytaj również: Branża handlowa chce ułatwień przy zatrudnianiu Ukraińców

W czwartek nad ranem armia Rosji rozpoczęła, na polecenie Władimira Putina, operację zbrojną przeciwko Ukrainie na pełną skalę. Rosjanie zajęli dużą część obwodu chersońskiego, część obwodu ługańskiego, czernichowskiego, sumskiego, zaporoskiego i podeszli pod Kijów, gdzie trwają walki, podobnie jak w Charkowie, drugim co do wielkości mieście kraju.

Operacja jest realizowana pod hasłem wsparcia dla separatystycznych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej i jej mieszkańców. Trzy dni przed atakiem Rosja uznała państwowość tych republik.

Forsal.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply