Rząd przygotowuje specustawę, dzięki której uchodźców z Ukrainy będzie można zatrudniać praktycznie bez formalności. Ukraińcy przebywający w Polsce będą mieli otwarty dostęp do świadczeń rodzinnych, w tym do 500 plus.

We wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że w związku z wojną rosyjsko-ukraińską i masowym napływem do Polski uchodźców, rząd zdecydował o otwarciu rynku pracy dla obywateli Ukrainy, przybywających do naszego kraju.

Potwierdziła, że szykowane są już odpowiednie przepisy, we współpracy z ZUS. Jak podano, chodzi o maksymalne uproszczenie przepisów umożliwiających zatrudnienie osoby, posiadającej status uchodźcy z Ukrainy. Zasadniczo, już wjeżdżając do Polski, będą mieli prawo do podjęcia u nas pracy. Pracodawca, których chciałby taką osobę zatrudnić, będzie zobowiązany jedynie do powiadomienia urzędu pracy, że zatrudnia obywatela Ukrainy.

 

Zmiany przepisów, których ogólnym celem ma być „długofalowe wsparcie” obywateli Ukrainy, mają zostać wprowadzone poprzez specustawę.

– My jako ministerstwo przygotowujemy przede wszystkim zmiany przepisów, które pozwolą w drugim etapie […] to wsparcie, które przygotowujemy, które w specustawie też się znajdzie, to jest związane z zabezpieczeniem, przede wszystkim otwarciem rynku pracy – powiedziała Maląg podczas konferencji prasowej. Z jej wypowiedzi wynika, że Ukraińcom będzie wystarczyć w zasadzie tylko jedna pieczątka – zezwolenie na pobyt.

– Obywatele Ukrainy, którzy przekraczają granice, mają poprzez osiągniecie tej pieczątki pozwalającej legalnie przebywać na terenie Rzeczypospolitej, będą mieli otwarty rynek pracy – zaznaczyła. Dodała, że rozwiązania te zostały uzgodnione w porozumieniu z pracodawcami, z udziałem publicznych służb zatrudniania.

Uruchomiono też konkurs ofert „Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2023”. Według Maląg, program ten ma wspierać m.in. Ukraińców. Budżet wyniesie 40 mln zł.

Jesteśmy po rozmowach z pracodawcami, którzy już deklarują, że oferty pracy będą przygotowywane pod kątem kobiet i matek z dziećmi – poinformował wiceminister Stanisław Szwed.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Minister rodziny i polityki społecznej podkreśliła też, że Ukraińcy przebywający w Polsce będą mieli dostęp do świadczeń rodzinnych, w tym 500 plus czy do rodzinnego kapitału opiekuńczego. Mogą je otrzymywać na podstawie kart stałego pobytu. Taką możliwość Maląg zadeklarowała już parę tygodni temu.

Przeczytaj: Deklaracja minister rządu PiS: 500+ dla uchodźców z Ukrainy

ZUS oddał swoją bazę noclegową do dyspozycji wojewodów. Jest tam około 1400 miejsc.

Przypomnijmy, że na początku tego roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 17 grudnia 2021 roku o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Wprowadziła ona bardzo duże ułatwienia dla legalnego zatrudniania w Polsce pracowników ze Wschodu, głównie Ukraińców, a także Białorusinów czy Gruzinów.

Przypomnijmy, że przyjęta przez Sejm nowelizacja wprowadza znaczące ułatwienia dla zatrudniania w Polsce pracowników ze Wschodu, głównie Ukraińców, a także Białorusinów. Wydłużono im z 6 do 24 miesięcy możliwość pracy na zwykłe oświadczenie od pracodawcy. Ponadto, zniesiony zostanie tzw. 12-miesięczny „okres rozliczeniowy”. To oznacza, że obcokrajowca będzie można zatrudnić bez przerwy na podstawie kolejnych oświadczeń. Wprowadzone zmiany dotyczą obywateli sześciu państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Dodatkowo, firmy uznane przez rząd za strategicznie ważne dla gospodarki i chcące zatrudniać obcokrajowców będą miały w tym pierwszeństwo.

Przeczytaj więcej: Duże ułatwienia w zatrudnianiu imigrantów ze Wschodu. Sejm przyjął nowelizację

dziennik.pl / gazetaprawna.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply