Zachodnie uczelnie przestają uznawać rosyjskie dyplomy

Szereg organizacji międzyuczelnianych i akademickich zadeklarowało wycofanie się z uznawania dyplomów wydawanych przez rosyjskie instytucje edukacji wyższej.

Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Szkół Biznesu (AACSB), Stowarzyszenie Absolwentów Biznesu, Stowarzyszenie Absolwentów Szkół Biznesu, Stowarzyszenie Programów MBA (AMBA) oraz Globalna Sieć Szkół Biznesu (EFMD) wstrzymały akredytację wszystkich uczelni rosyjskich. W ten sposób organizacje międzyuczelniane zareagowały na rozpoczęcie przez Rosję wojny przeciw Ukrainie, podał w poniedziałek portal Money.pl.

“Nasi koledzy z rosyjskich uniwersytetów, którzy od wielu lat współpracują z nami, znajdują się w bezprecedensowej i niezwykle trudnej sytuacji z powodu decyzji i działań ich rządu. Jednak podjęliśmy zbiorową decyzję o zawieszeniu ich członkostwa i akredytacji rosyjskich uczelni do odwołania” – portal zacytował fragment oświadczenia wyżej wymienionych organizacji.

Oprócz tego  Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów (EUA) zrzeszające 850 uniwersytetów z 48 państw europejskich, zawiesiło już bezterminowo 12 rosyjskich uczelni. Jak zadeklarowało EUA rosyjskie uczelnie zostaną przywrócone w prawach członkowskich dopiero wtedy, gdy “znów będą one zgodne z wartościami europejskimi”. Stowarzyszenie odniosło się w ten sposób do poparcia jakiego cześć rosyjskich środowisk akademickich udzieliło polityce Moskwy wobec Ukrainy.

Money.pl przypomniał, że w zeszłym tygodniu ogłoszono wspólne oświadczenie rektorów rosyjskich uczelni wyższych, w którym zadeklarowali oni – “Uniwersytety zawsze były kręgosłupem państwa. Naszym priorytetowym celem jest służba Rosji i rozwój jej potencjału intelektualnego. Teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy wykazać się pewnością i odpornością w obliczu ataków gospodarczych i informacyjnych, skutecznie skupiając się wokół naszego prezydenta”.

Także amerykańskie podmioty zrywają współpracę z Rosjanami na płaszczyźnie oświaty i nauki. Money.pl podał, że prestiżowy Massachusetts Institute of Technology (MIT) wycofał środki jakie zainwestował w Instytut Nauki i Technologii Skołkowo. To około 300 mln dol., które do tej pory służyły instytutowi, który miał kreować rosyjski odpowiednik “doliny krzemowej”.

24 lutego Rosja rozpoczęła zbrojną inwazję na Ukrainę na siedmiu kierunkach natarcia obejmujących rozległe obszary północnej, południowej i wschodniej Ukrainy. Obecnie siły rosyjskie opanowały znaczą część kilku obwodów i stoją pod Kijowem.

money.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply