Do Moskwy przybył wraz z szeroką delegacją prezydent Syrii Baszar al-Asad. W środę wieczorem spotkał się on z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Na Kremlu rozpoczęły się oficjalne rozmowy prezydenta Baszara al-Assada z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na Kremlu. Rozmowy otworzono w obecności delegacji z obu krajów. Putin, witając swojego bliskowschodniego sojusznika powiedział: „Cieszę się, że widzę was w Moskwie i dziękuję, że przyjęliście to zaproszenie. Jesteśmy świadkami wielkiego rozwoju stosunków łączących nasze dwa kraje” – zacytowała syryjska agencja informacyjna SANA. W tym kontekście rosyjski prezydent chwalił nawet rosnące obroty handlowe z Syrią.

“Jestem bardzo zadowolony z tej wizyty” – odpowiedział jej prezydent – “Spotkania między naszymi przedstawicielami nie ustają, ale zmiany międzynarodowe ostatnich lat wymagają od nas spotkania, by wypracować wspólny koncept na tym etapie”.

“Dziękuję Rosji za wielką pomoc jaką zapewniła, byśmy zmierzyli się ze skutkami trzęsienia ziemi” – al-Asad mówił o klęsce żywiołowej, jak dotknąła jego kraj, obok Turcji, i spowodowała w nim kilka tysięcy ofiar śmiertelnych oraz znaczne zniszczenia materialne na północnym-zachodzie kraju. Jak stwierdził pomocy udzieliło zwłaszcza rosyjskie “zwłaszcza Ministerstwo Obrony i wojsko rosyjskie, które bezpośrednio przyczyniły się do ratowania rannych w trzęsieniu ziemi”.

Prezydent Syrii odniósł się jednak także do szerszego kontekstu politycznego: „Naród syryjski wyraża wdzięczność za stanowisko Rosji, które potwierdza zobowiązanie do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Syrii”. Al-Asad zabrał także, w ostrym tonie, głos w sprawie wojny na Ukrainie, że od jej początku “Syria potwierdza swoje wsparcie dla Rosji w jej walce z nazistami wspieranymi przez Zachód”.

Prezydent al-Assad podkreślił, że istnieje pilna potrzeba przywrócenia światu równowagi, w przeciwnym razie będzie on “zmierzał do zguby”. Jak podsumował w czasie otwarcia spotkania syryjski prezydent – „Jesteśmy zadowoleni z wyników prac wspólnego komitetu syryjsko-rosyjskiego, a moja dzisiejsza wizyta toruje drogę do nowego etapu w stosunkach dwustronnych”. 

Jak przekazała w innej notce SANA do Moskwy przybył także syryjsk miniter obrony Ali Mahmud Abbas. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w oświadczeniu: „Podczas rozmów strony omówiły sytuację w Syrii, a także aktualne kwestie dwustronnej współpracy wojskowej i wojskowo-technicznej”.

Obie strony podkreśliły znaczenie kontynuowania bliskiej współpracy w celu utrzymania bezpieczeństwa i stabilności w Syrii – “W ostatnich latach przeszliśmy z wami długą drogę, ogromny dystans w wyzwalaniu terytorium Syrii od międzynarodowego terroryzmu. Oczywiście przed nami jeszcze dużo pracy, ale jednocześnie większość tej pracy została wykonana ”- powiedział rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Z kolei Abbas wyraził nadzieję na kontynuację współpracy między obiema stronami i pochwalił wysiłki rosyjskiego wojska w Syrii.

Rosja, na zaproszenie al-Asada interweniowała w Syrii w 2015 r. Wsparcia militarne Rosji, głównie poprzez działania jej kontyngentu sił powietrznych, bazującego w syryjskim Humajmim, walnie przyczynił się do pokonania przez syryjskie władze wielu zbrojnych ugrupowań antyrządowych i odzyskania przez nie kontroli nad większością terytorium państwa.

sana.sy/kresy.pl

 

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply