“DW”: Białoruś tworzy odpowiednik rosyjskiej Grupy Wagnera

Białoruska prywatna firma ochroniarska GardService, której Ałeksander Łukaszenka zezwolił na posiadanie broni palnej, może szykować się do udziału w działaniach bojowych.

O sprawie poinformował w rozmowie z Deutsche Welle Walerij Sachaszczyk, przedstawiciel Wspólnego Przejściowego Gabinetu Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego Swiatłany Tichanowskiej.

Według niego ta prywatna firma ochroniarska kilkakrotnie zwiększyła liczbę swoich pracowników – może być ich teraz nawet ponad tysiąc.

„Przygotowania i rekrutacja trwają od kilku miesięcy. Kadrę powiększyli oficerowie, chorąży, sierżanci i żołnierze, którzy służyli w Siłach Operacji Specjalnych i jednostkach specjalnych organów ścigania Białorusi” – powiedział Sachaszczyk.

Jak dodał, personel GardService jest przygotowywany do udziału w działaniach bojowych, ponieważ szkolenie pracowników odbywa się na kilku białoruskich poligonach.

„Wiem, że oficerowie 5. Brygady Sił Specjalnych (stacjonującej w obwodzie mińskim – red.) szkolą pracowników GardService na swoim poligonie. Ponadto firma przejęła bazę dawnego ośrodka szkolenia specjalnego ‘Dynamo’, tam też prowadzone są aktywne szkolenia” – powiedział Sachaszczyk.

Według Sachaszczyka Putin zainwestował „bardzo poważną kwotę” w tę firmę ochroniarską i tworzy z niej „białoruski odpowiednik Grupy Wagnera”.

Jak informowaliśmy, portal Sprotyw, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii, powołując się na informacje uzyskane od białoruskiego podziemia przekazał, że 130 najemników z grupy Wagnera przybyło do Mińska 20 września z bronią osobistą i amunicją.

Ukraińska strona podawała, że już 22 września na teren białoruskiej prywatnej firmy ochroniarskiej GardService, gdzie stacjonowali najemnicy, dostarczono 300 sztuk ukraińskich mundurów wojskowych, które Rosjanie przejęli z magazynów w obwodzie chersońskim.

W tamtym okresie GardService miało zatrudniać około pół tysiąca pracowników i, według niepotwierdzonych źródeł, obiecano wtedy pracownikom wyjazdy służbowe i wynagrodzenie w wysokości około 3700 euro.

GardService to nie tylko prywatna firma ochroniarska. Jest to pierwsze takie przedsiębiorstwo na Białorusi, które zostało utworzone specjalnym dekretem prezydenta kraju Aleksandra Łukaszenki w 2019 roku.

Kresy.pl / dw.com

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. r2d2
  r2d2 :

  Łukaszanko nie wierzy armii, która mimo tego że jest znacznie mniej skorumpowana niż Ruska to stanowi zagrożenie dla Białoruskiego dyktatora, który boi się że odwiedzą go ludzie z Pułk im. Konstantego Kalinowskiego.

  • Kasper1
   Kasper1 :

   Zanim napiszesz coś o skorumpowanej ruskiej armii przypomnij sobie dziwną “epidemię” eksplozji w ukraińskich składach amunicji. W sumie pisząc o skorumpowanej ruskiej armii masz rację bo Ukraińcy to przecież tacy sami ruscy jak biali Rosjanie czy Białorusini.

   • r2d2
    r2d2 :

    Ukraińcy bronią się przed ruską napaścią i to jest oczywiste. Czy uda się Ukrainie odzyskać ziemie które otrzymała od ZSRR? Trudno powiedzieć ale utrata może być precedensem dla Białorusi które może utracić Polskie ziemie które dostała od ZSRR.
    Pamiętajmy że Polska straciła 88 000 tyś. km2 w wyniku IIWŚ którą rozpętali Niemcy i ZSRR (obecnie Rosja, jak mówił Putin, rozpad ZSRR to upadek historycznej Rosji).

 2. r2d2
  r2d2 :

  Łukaszanko nie wierzy armii, która mimo tego że jest znacznie mniej skorumpowana niż Ruska to stanowi zagrożenie dla Białoruskiego dyktatora, który boi się że odwiedzą go ludzie z Pułk im. Konstantego Kalinowskiego.

  • Roman1
   Roman1 :

   r2d2 ze swoimi probanderowskimi poglądami powinien umieszczać posty na Interii lub w Onecie, ale tam nie ma takich szans, więc przeniósł się na Kresy. Biedak nie wie nawet, że na Białorusi i w Rosji były powszechne wybory prezydenckie, a więc wybrani tam przywódcy nie są dyktatorami w przeciwieństwie do wielu państw “demokratycznych” (ale z tzw. demokracją zachodnią). Jeżeli wydaje mu się, że na Cichanouską głosowało więcej obywateli niż na Łukaszenkę, to jest jeszcze bardziej ubogi (w wiedzę). Swoją drogą ciekawe kiedy Ciechanouska podzieli los innego, demokratycznie wybranego prezydenta, a mianowicie Guaido.

   • r2d2
    r2d2 :

    “probanderowskie poglądy”? no to sprawdźmy: na Ukraina może być pod kontrolą Rosji albo Polski i moim zdaniem Ukraina powinna podlegać Polsce. Czy Twoim zdaniem tą przestrzeń powinni kontrolować Polacy czy Ruscy?