Sekretarz stanu USA Antony Blinken ostrzegł, że izraelski atak na Rafah, miasto na południu Strefy Gazy, w którym schroniło się ponad milion palestyńskich uchodźców, spowoduje niedopuszczalne szkody.

Blinken wypowiadał się w piątek podczas forum Instytutu McCaina w Sedonie w stanie Arizona. Sekretarz Stanu USA podkreślił, że Izrael nie przedstawił żadnego planu ochrony ludności cywilnej podczas tego możliwego ataku.

“W przypadku braku takiego planu nie możemy wspierać dużej operacji wojskowej w Rafah, ponieważ spowodowane przez nią szkody przekraczałyby dopuszczalne” – powiedział.

Agencja prasowa Reuters przekazała, powołując się na źródła w Egipcie, że dyrektor CIA William Burns przybył w piątek do Kairu na spotkania dotyczące konfliktu w Gazie. CIA odmówiło komentarza.

Mediatorzy twierdzą, że czekają, aż Hamas dostarczy odpowiedź w sprawie najnowszej wersji propozycji rozejmu i uwolnienia izraelskich zakładników przetrzymywanych w Gazie.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał w poniedziałek Hamas do szybkiego przyjęcia izraelskiej propozycji zawieszenia broni w wojnie w Gazie i uwolnienia przetrzymywanych izraelskich zakładników.

W mieście Rafah schroniło się ponad milion uchodźców, którzy w dramatycznych warunkach i na krawędzi głodu czekają na rozwój wydarzeń.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu deklarował w tym tygodniu, że cele w wojnie z Hamasem są niezmienne, a ofensywa przeprowadzona w nadgranicznym Rafah – nieunikniona.

Czytaj także: Sanders: Chęć rozliczenia izraelskiego rządu z działań w Strefie Gazy to nie antysemityzm

barrons.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply