W niedzielę palestyńskie służby poinformowały, że w izraelskich nalotach na miasto Rafah w południowej Strefie Gazy zginęły 22 osoby, w tym 18 dzieci. Szef unijnej dyplomacji ostrzegł przed “masakrą cywili”, apelując do Izraela o zaniechanie ataków.

W niedzielę szef sztabu izraelskiej armii generał Herci Halewi ogłosił plany dalszych działań militarnych w Strefie Gazy. Zakładają operacje w mieście Rafah przy granicy z Egiptem. Miasto było już w poprzednich dniach wielokrotnie atakowane przez izraelską armię.

W niedzielę palestyńskie służby poinformowały o śmierci w Rafah 22 osób, w tym 18 dzieci.

Agencja AP podała z kolei, że ​​w pierwszym izraelskim nalocie, który odbył się w sobotę późnym wieczorem, zginął mężczyzna, jego żona i ich 3-letnie dziecko. W drugim ataku miało zaś zginąć 13 dzieci i dwie kobiety.

Przeczytaj: Cywile zginęli w zbombardowanym budynku i miasteczku namiotowym w Strefie Gazy

Izrael niemal codzienne przeprowadza naloty na Rafah. Tymczasem w mieście i jego okolicach schronił się ponad milion mieszkańców z północnych i środkowych terenów Strefy Gazy.

Armia izraelska argumentuje, że ​​niektórzy z zakładników uprowadzonych podczas ataku Hamasu na Izrael z 7 października są przetrzymywani w mieście.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu zagroził w niedzielę “zadaniem Hamasowi dodatkowych i bolesnych ciosów”.

Ogłoszone w niedzielę przez szefa sztabu izraelskiej armii generała Herci Halewiego plany dalszych działań militarnych w Strefie Gazy skomentował w niedzielę wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell.

“Prosimy Izrael na wszelkie możliwe sposoby, aby nie atakował Rafah i chronił ludność cywilną. Podkreślę raz jeszcze: jest tam ponad milion ludzi, którzy zostaną zmasakrowani, jeśli dojdzie do ataku ze strony Izraela” – powiedział.

“Mogę więc tylko nalegać – i wszystkie państwa członkowskie nalegają – aby tak się nie stało. Ale ja nie dowodzę izraelską armią” – dodał Borrell.

Palestyńskie ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę, że w ciągu ostatnich 24 godzin w wyniku izraelskich ataków wojskowych w całej Strefie Gazy zginęło 48 Palestyńczyków, a 79 innych zostało rannych.

Zobacz także: Media: USA zatwierdzają operację w Rafah w zamian za brak izraelskiego kontrataku na Iran

politico.eu / apnews.com / voanews.com / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply