Prezydent Kolumbii Gustavo Petro powiedział w środę, że zerwie stosunki dyplomatyczne z Izraelem w związku sytuacją w Strefie Gazy.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, prezydent Kolumbii Gustavo Petro powiedział w środę, że zerwie stosunki dyplomatyczne z Izraelem w związku sytuacją w Strefie Gazy.

Petro już wcześniej ostro krytykował izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i zwrócił się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o przyłączenie się do sprawy Republiki Południowej Afryki oskarżającej Izrael o ludobójstwo.

“Tutaj przed wami rząd zmian, prezydent republiki, ogłasza, że jutro zerwiemy stosunki dyplomatyczne z państwem Izrael… za posiadanie rządu, za posiadanie ludobójczego prezydenta – powiedział Petro wiwatującym tłumom w Bogocie, które maszerowały z okazji Międzynarodowego Dnia Pracy. Dodał, że kraje nie mogą pozostać bierne w obliczu wydarzeń w Gazie.

Minister spraw zagranicznych Izraela Israel Katz oskarżył Petro o bycie „antysemitą i pełnym nienawiści”. Powiedział, że posunięcie Petro było nagrodą dla grupy zbrojnej Hamas, która 7 października poprowadziła śmiercionośny atak na izraelskie bazy wojskowe i społeczności.

Wcześniej, Boliwia “postanowiła zerwać stosunki dyplomatyczne z państwem izraelskim, odrzucając i potępiając agresywną i nieproporcjonalną izraelską ofensywę wojskową, która ma miejsce w Strefie Gazy” – oświadczył na konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych kraju Freddy Mamani, cytowany przez agencję Reuters. Władze tego kraju oskarżyły Izrael o “zbrodnie przeciwko ludzkości”.

Agencja Reuters przypomina, że Boliwia zerwała stosunki dyplomatyczne z Izraelem pod rządami Evo Moralesa w 2009 r., co było wyrazem protestu przeciwko izraelskim atakom na Strefę Gazy. Zostały one przywrócone w 2020 r. pod rządami prezydent Jeanine Anez.

Chile zdecydowało z kolei o odwołaniu swojego ambasadora “w obliczu niedopuszczalnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego popełnionych przez Izrael w Strefie Gazy” – oznajmiło MSZ kraju Ameryki Południowej w oświadczeniu.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply