Dyrektor CIA William Burns przybył w piątek do stolicy Egiptu na spotkania dotyczące konfliktu w Gazie, podało egipskie źródło bezpieczeństwa.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, powołując się na źródła w Egipcie, dyrektor CIA William Burns przybył w piątek do Kairu na spotkania dotyczące konfliktu w Gazie. CIA odmówiło komentarza.

Mediatorzy twierdzą, że czekają, aż Hamas dostarczy odpowiedź w sprawie najnowszej wersji propozycji rozejmu i uwolnienia izraelskich zakładników przetrzymywanych w Gazie.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał w poniedziałek Hamas do szybkiego przyjęcia izraelskiej propozycji zawieszenia broni w wojnie w Gazie i uwolnienia przetrzymywanych izraelskich zakładników.

“Hamas ma przed sobą propozycję niezwykle, niezwykle hojną ze strony Izraela” – powiedział Blinken na spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie. “Jedyną rzeczą, która stoi między ludnością Gazy a zawieszeniem broni, jest Hamas. Muszą podjąć decyzję i to szybko” – powiedział. “Mam nadzieję, że podejmą właściwą decyzję”.

Źródło poinformowane o rozmowach podało, że izraelska propozycja zakłada porozumienie w sprawie uwolnienia mniej niż 40 z około 130 zakładników, którzy prawdopodobnie nadal są przetrzymywani w Gazie, w zamian za uwolnienie Palestyńczyków przetrzymywanych w Izraelu.

Druga faza rozejmu obejmowałaby „okres trwałego spokoju” – kompromisową odpowiedź Izraela na żądanie Hamasu dotyczące trwałego zawieszenia broni.

Blinken przybył do Arabii Saudyjskiej w poniedziałek, co było pierwszym przystankiem ostatniej z serii podróży na Bliski Wschód od rozpoczęcia wojny w Gazie.

Powtórzył, że Stany Zjednoczone – główny dyplomatyczny zwolennik Izraela i dostawca broni – nie mogłyby poprzeć izraelskiego ataku lądowego na Rafah, gdyby nie istniał plan zapewniający, że ludność cywilna nie odniesie krzywdy.

Przypomnijmy, delegacja Hamasu udała się do Kairu, aby przeprowadzić rozmowy mające na celu zapewnienie zawieszenia broni Urzędnik, który prosił o zachowanie anonimowości, powiedział, że delegacja omówi propozycję zawieszenia broni przekazaną przez Hamas mediatorom, czyli Katarowi i Egiptowi.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply