W sobotę rano miał miejsce atak dronów na port w okupowanym przez Rosjan Sewastopolu na Krymie. Rosyjski resort obrony twierdzi, że za atakiem stali “specjaliści brytyjskiej marynarki wojennej”.

W sobotę doszło do ataku dronów na okupowanym przez Rosjan Sewastopolu na Krymie. “Specjaliści brytyjskiej marynarki wojennej stali za atakiem dronów w Sewastopolu, do którego doszło w sobotę nad ranem” – przekazało w oświadczeniu Ministerstwo Obrony Rosji.

Gubernator Sewastopolu Michaił Rażdżew przekazał, że drony zostały zlikwidowane przez rosyjską obronę przeciwlotniczą i nie doszło do żadnych uszkodzeń.

W mediach społecznościowych zaczęły się pojawiać nagrania i zdjęcia, które sugerują, że atak dronów spowodował jednak spore zniszczenia w krymskim porcie.

Strona ukraińska podaje, że w wyniku ataków uszkodzony został jeden lub więcej rosyjskich okrętów, m.in. fregata rakietowa Admirał Makarow. To flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Zobacz także: Tajemniczy morski dron spod Sewastopola na Krymie [+FOTO]

Rosyjski resort obrony napisał w oświadczeniu, że „atak na Sewastopol został przeprowadzony pod przewodnictwem brytyjskich specjalistów”. Marynarkę wojenną Wielkiej Brytanii oskarżono także o wysadzenie rurociągów Nord Stream.

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że atak miał miejsce o godz. 4.20 czasu lokalnego. “Przeprowadzono atak terrorystyczny na okręty Floty Czarnomorskiej i statki cywilne za pomocą dziewięciu bezzałogowych statków powietrznych i siedmiu autonomicznych bezzałogowych statków morskich. Wszystkie cele powietrzne zostały zniszczone przez siły okrętów Floty Czarnomorskiej” – napisano w oświadczeniu, cytowanym przez agencję TASS.

Zobacz także: Krymska elektrownia celem ataku

“Przygotowanie tego aktu terrorystycznego i szkolenie personelu wojskowego 73. Morskiego Centrum Operacji Specjalnych Ukrainy odbywały się pod kierunkiem brytyjskich specjalistów” – dodano.

Z kolei ukraińskie dowództwo operacyjne Południe poinformowało w oficjalnym oświadczeniu, że nie może potwierdzić doniesień o zniszczeniu trzech rosyjskich okrętów przenoszących pociski manewrujące Kalibr. Napisano, że przyczyną incydentu mogło być “nieudane odpalenie rakiet obrony przeciwlotniczej”.

W lipcu Rosjanie informowali, że sztab ich floty w Sewastopolu został zaatakowany przez Ukraińców przy pomocy drona.

Także w sierpniu centrala rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na okupowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim została ostrzelana przez drona.

tass.com / unian.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply