Odmowa płacenia za działanie systemu Starlink dla Ukrainy okazała się tylko chwilowa. Elon Musk powraca do współpracy z Ukraińcami.

„Mimo że Starlink wciąż traci pieniądze i inne firmy dostają miliardy dolarów podatników, my po prostu będziemy finansować rząd Ukrainy za darmo” – napisał w sobotę na Twitterze założyciel i prezes SpaceX, do której należy system satelitarnej łączności internetowej Starlink. Przeciął w ten sposób dyskusję na temat zaprzestania udostępniania usługi strukturom państwa ukraińskiego.

 

3 października współwłaściciel Tesli i prezes SpaceX wyraził swój pogląd na temat możliwego pokojowego zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej na Twitterze. „Pokój Ukraina-Rosja: Ponowne wybory w anektowanych [przez Rosję] regionach [Ukrainy] pod nadzorem ONZ. Rosja odchodzi, jeśli taka jest wola ludu. Krym formalną częścią Rosji, jaką był od 1783 (przed błędem Chruszczowa). Zapewnione zaopatrzenie Krymu w wodę. Ukraina pozostaje neutralna” – napisał w poniedziałek na Twitterze Musk. W kolejnym wpisie uznał, że to prawdopodobny scenariusz zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej, „pytanie tylko, jak wielu ludzi zginie do tej pory”. Dodał w tym wątku jeszcze jeden tweet: „Warto też odnotować, że możliwym, choć nieprawdopodobnym wynikiem tego konfliktu może być wojna nuklearna”.

Wywołało to wzmożoną krytykę ukraińskich polityków, w tym prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, zwykłych Ukraińców i ich sympatyków wśród użytkowników serwisu społecznościowego. Szczególnie ostra i niecenzuralna okazała się reakcja Andrija Melnyka ukraińskiego dyplomaty Andrija Melnyka osławionego relatywizowaniem zbrodni OUN-UPA na Polakach i twierdzeniem, że Polacy popełnili takie same zbrodnie na Ukraińcach. „Jedyny wynik jest taki, że teraz żaden Ukrainiec nigdy nie kupi twojego pie****o gówna Tesli. Powodzenia” – napisał Melnyk. Potem ukraiński dyplomata napisał do Muska – „S***laj to moja bardzo dyplomatyczna odpowiedź dla ciebie”.

Reakcją potentata przemysłu wysokich technologii było wstrzymanie finansowania działania systemu Starlink dla Ukrainy. Odgrywa on ważną rolę w funkcjonowaniu ukraińskich struktur państwowych, w tym armii, w warunkach zniszczeń wojennych. „Po prostu stosuję się do zalecenia” – wytłumaczył w piątek na Twitterze Musk, odnosząc się właśnie do wpisu Melnyk.

twitter.com/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Pol_AK
    Pol_AK :

    Przyznał że starlink nie przynosi dochodów… to wpadł na pomysł że podrzuci ukrainie starlinki a koszt operacyjny (dopłacanie) przerzucą na USA… masakra. Samo podpięcie się ukrainy to pewnie NIC dla niego, jedyny koszt to przesłanie „modemów” ale to w 80% opłaciło USA ponoć.