Wiceminister obrony Rosji Timur Iwanow został oficjalnie oskarżony o korupcję – poinformowała rosyjska agencja RIA Nowosti.

Jak poinformowała w środę rosyjska agencja RIA Nowosti wiceminister obrony Rosji Timur Iwanow został oficjalnie oskarżony o korupcję. “W śledztwie uznano, że Iwanow wszedł w przestępczy spisek z osobami trzecimi, zjednoczony z nimi wcześniej w celu popełnienia przestępstwa przez zorganizowaną grupę – otrzymania łapówki na szczególnie dużą skalę w postaci świadczenia usług majątkowych w trakcie trwania umowy oraz zlecanie prac podwykonawczych na potrzeby MON” – powiedział rozmówca agencji.

Sąd aresztował Iwanowa na dwa miesiące, do 23 czerwca.

Drugim oskarżonym w tej sprawie był Siergiej Borodin. Według śledztwa jest to przyjaciel Iwanowa i uczestnik spisku przestępczego. Został także tymczasowo aresztowany do 23 czerwca.

Zgodnie z artykułem „Przyjmowanie łapówek na szczególnie dużą skalę” oskarżonym w tej sprawie grozi do 15 lat więzienia. Zgodnie z kwalifikującymi cechami artykułu kwota łapówki przekracza milion rubli – jest to minimalny próg dla szczególnie dużej kwoty.

Powołany do ministerstwa obrony w 2016 r. Iwanow był odpowiedzialny za rosyjskie projekty w zakresie infrastruktury wojskowej.

Iwanow jest uważany za sojusznika ministra obrony Siergieja Szojgu i współpracuje z nim od wielu lat. Wcześniej był wicepremierem obwodu moskiewskiego, gdzie Szojgu przez krótki czas pełnił funkcję gubernatora.

Kreml zdementował doniesienia niektórych rosyjskich mediów, jakoby prawdziwym powodem aresztowania Iwanowa było podejrzenie go o zdradę stanu.

“Teraz można to wszystko różnie interpretować… Trzeba się skupić na oficjalnych informacjach” – powiedział reporterom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Dodał także, że prezydent Władimir Putin został wcześniej powiadomiony o zatrzymaniu Iwanowa.

Czytaj: Rosja rozmieszcza systemy Iskander-M w rejonie granicy z Finlandią

Kresy.pl/RIA Nowosti/BBC

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply