Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz złożył rezygnację z pełnienia funkcji na ręce premiera Donalda Tuska.

Jak poinformowała w środę służba prasowa resortu, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz złożył rezygnację z pełnienia funkcji na ręce premiera Donalda Tuska w związku z decyzją o kandydowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Przypomnijmy, że resort prowadzony przez Sienkiewicza odpowiada za kilka kontrowersyjnych decyzji.

Chodzi między innymi o wypowiedzenie umowy na budowę i współprowadzenie z lokalnymi władzami Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Chełmie. Resort ministra Bartłomieja Sienkiewicza uzasadnia to tym, że negatywnie oceniono możliwość przekazania dotacji inwestycyjnej „w kontekście znaczących, wcześniejszych zobowiązań wieloletnich MKiDN, w tym w zakresie budowy muzeów”. Zgodnie z okresem wypowiedzenia, umowa ma przestać obowiązywać z końcem 2024 roku.

Warto również zwrócić uwagę na opisane przez portal Wirtualna Polska okoliczności, dotyczące przygotowania wniosków do sądów, których celem było zablokowanie działań PiS w sprawie mediów publicznych. Oficjalnie przygotowała je prokurator Ewa Wrzosek, znana z negatywnego stosunku do poprzedniego rządu (m.in. miała wówczas kłopoty dyscyplinarne). Według ustaleń WP.pl, poszlaki wskazują jednak, że dokumenty mogły zostać przygotowane w międzynarodowej kancelarii Clifford Chance, która obecnie obsługuje media publiczne, lub przy jej bardzo dużej pomocy.

Sprawa dotyczy podjętej 27 listopada 2023 r. przez Radę Mediów Narodowych, na wniosek ówczesnego ministra kultury Piotra Glińskiego, uchwały o dokonaniu zmian w statutach jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej. WP.pl pisze, że celem było zablokowanie przyszłemu, centrolewicowemu rządowi możliwości przejęcie kontroli nad mediami publicznymi. Realizacja tego planu wymagała jednak, by sądy rejestrowe wpisały zmiany w statutach szeregu spółek, w tym regionalnych rozgłośni radiowych.

W reakcji na to, 30 listopada 2023 r., ówczesny poseł KO, a obecnie minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz skierował do prokuratury rejonowej Warszawa-Mokotów pismo z wnioskiem „o podjęcie czynności zmierzających do zabezpieczenia roszczeń o stwierdzenie nieważności/uchylenia uchwał dotyczących mediów publicznych”. Chodziło w uproszeniu o to, by prokuratura pomogła „w uniemożliwieniu betonowania spółek mediów publicznych przez PiS”. Pismo trafiło również do prok. Ewy Wrzosek, która tam pracuje. Zapoznała się z nim tego samego dnia i bezzwłocznie przystąpiła do działania. Dodajmy, że Sienkiewicz wskazywał, iż ma do niej zaufanie, natomiast Wrzosek działała samowolnie i bez zgody swojej przełożonej.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Istna “elyta” pcha się do PE,Sienkiewicz zdemolował tvpis i w nagrodę do PE(będzie lansował “kulturę” typu ch…d.. i kamieni kupa0Kierwiński spacyfikował rolników nasyłając bijąca milicję,też w nagrodę do PE,nawet Wcisło tam wciskają choć znana tylko z tego że warkoczyk nosi,stały przedstawiciel lewaków Arłukowicz.No marnie.