Estonia zakupi dla Mołdawii partię nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego. Fundusze na zakup tego sprzętu będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Pokoju.

Informację podał w czwartek mołdawski portal Newsmaker.md powołując się na szefową wydziału Państwowego Centrum Inwestycji Obronnych przy estońskim Ministerstwie Obrony Katri Raudsepp. „Unia Europejska wspiera Mołdowę od 2021 roku, pomagając temu krajowi w integracji z procesami NATO i UE. Odbywa się to za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Pokoju, który ma właśnie na celu wspieranie polityki zagranicznej UE i ogólnie bezpieczeństwa międzynarodowego” – zauważyła urzędniczka.

Jak ujawniła Raudsepp, centrum podpisało już pierwszą umowę z Ministerstwem Obrony Mołdawii i czeską firmą ERA na zakup pasywnego systemu radarowego, pojazdów opancerzonych, sprzętu obserwacji powietrznej i sprzętu do walki elektronicznej. „Dzięki środkom Europejskiego Funduszu Pokoju (około 40 milionów euro rocznie) do Mołdawii zostanie dostarczony nieśmiercionośny sprzęt wojskowy. Znacząco poprawi to możliwości obrony powietrznej i nadzoru powietrznego kraju” – podało estońskie Ministerstwo Obrony.

W latach 2020-2021 stanowisko prezydenta oraz większość parlamentarną i rząd przejęła prozachodnia Partia Działania i Dobrobytu (PAS). Po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę na dużą skalę, władze mołdawskie jeszcze bardziej wzmocniły swój kurs na integrację z Unią Europejską, otrzymując status kandydata i przygotowując referendum narodowe w tej sprawie, które ma się odbyć jesienią, jednocześnie z pierwszą turą wyborów prezydenckich.

Jednocześnie jednak władze Mołdawii deklarują, że cenią sobie neutralny status swojego kraju i nie zamierzają wstępować do NATO. Jednak w zeszłym roku w kraju tym pojawili się amerykańscy żołnierze w celu szkolenia mołdawskich sił zbrojnych.

Czytaj także: Estońskie javeliny dla Ukrainy

newsmaker.md/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply