Szwecja przekaże Ukrainie pomoc o wartości prawie 50 milionów euro

Szwedzki piąty pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości prawie 50 milionów euro, przewiduje dostawy broni przeciwpancernej i sprzętu do rozminowywania, poinformował w czwartek minister obrony Szwecji.

Jak przekazał portal Deutsche Welle, szwedzki piąty pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości prawie 50 milionów euro, przewiduje dostawy broni przeciwpancernej i sprzętu do rozminowywania, poinformował w czwartek minister obrony Szwecji Peter Hultqvist.

„Ważne jest, aby wsparcie Ukrainy ze strony demokratycznych krajów Europy było stałe i długoterminowe” – powiedział minister szwedzkiej agencji informacyjnej TT. Gultqvist nie sprecyzował, kiedy broń zostanie dostarczona, ale zauważył, że w interesie wszystkich jest, aby stało się to jak najszybciej. Łącznie koszt nowej, już piątej transzy wsparcia militarnego dla Ukrainy to około 500 milionów koron szwedzkich.

Prezydent USA Joe Biden wymienił ilości uzbrojenia, które Ukraina miałaby otrzymać od 50 państw. To m.in. ponad 600 czołgów oraz prawie 500 systemów artyleryjskich. O pomocy wojskowej dla Ukrainy prezydent Ukrainy Joe Biden mówił w czwartek na konferencji prasowej w Madrycie podsumowującej szczyt NATO. Jak podano w komunikacie Białego Domu, Biden zapewniał, że USA mobilizują świat do stanięcia po stronie Ukrainy w wojnie z Rosją.

“Sekretarz Austin właśnie zgromadził ponad 50 krajów — ponad 50 krajów — zobowiązujących się do nowego zaangażowania, a jest to globalny wysiłek na rzecz wspierania Ukrainy: prawie 140 000 systemów przeciwpancernych, ponad 600 czołgów, prawie 500 systemów artyleryjskich, ponad 600 000 pocisków amunicji artyleryjskiej, a także zaawansowane wieloprowadnicowe systemy rakietowe, systemy przeciwokrętowe i systemy obrony powietrznej” – powiedział prezydent USA.

Biden przypomniał, że odkąd objął urząd, USA przekazały Ukrainie prawie 7 miliardów dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa. Zapowiedział, że w ciągu najbliższych kilku dni ogłosi kolejny pakiet pomocy militarnej o wartości ponad 800 milionów dolarów. Ma on zawierać “nowy zaawansowany zachodni system obrony przeciwlotniczej dla Ukrainy, więcej artylerii i amunicji, radary przeciwbateryjne, dodatkową amunicję do systemu rakietowego HIMARS, który Ukraina już dostała oraz więcej wyrzutni HIMARS pochodzących również z innych krajów”.

Przypomnijmy, że według IAR Polska przekazała Ukrainie ponad 200 czołgów T-72, pewną ilość czołgów miały jej także przekazać Czechy. Na początku rosyjskiej inwazji podawano, że Ukraina posiada około 900 czołgów zdolnych do walki. 

Kresy.pl/DW

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply