Ukraiński Sztab: Białoruski sprzęt może uzupełnić rosyjskie straty

Ukraina obawia się, że sprzęt z białoruskich magazynów wojskowych zostanie wykorzystany do uzupełnienia rosyjskich strat – poinformował w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jak poinformował w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, dowództwo obawia się, że sprzęt z białoruskich magazynów wojskowych zostanie wykorzystany do uzupełnienia rosyjskich strat.

Na Białorusi otwierane są magazyny z maszynami, które mogą być następnie przekazane rosyjskim siłom inwazyjnym do wzięcia udziału w działaniach wojennych na wschodzie Ukrainy – twierdzi Sztab Generalny.

Na odprawie poinformował o tym zastępca szefa Głównego Wydziału Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał brygady Ołeksij Hromow. „Niewykluczone, że dostarczą ten sprzęt siłom na kierunku donieckim. Ponadto na lotnisku Ziabrówka budowana jest obecnie infrastruktura wojskowa, co pozwala sądzić, że na tym terytorium może być miejscem dla rosyjskiego sprzętu i wojsk” – powiedział.

Generał brygady Ołeksij Hromow poinformował również, że w kierunku Charkowa wrogie jednostki koncentrują swoje wysiłki na niedopuszczeniu wojsk na tyły grupy okupacyjnej operującej w kierunku Słowiańska.

Jak informowaliśmy, na Białorusi rozpoczęły się ćwiczenia mobilizacyjne z udziałem wojsk specjalnych. Odbywają się one z obwodzie homelskim graniczącym z Ukrainą.

O rozpoczęciu ćwiczeń poinformowała białoruska państwowa agencja informacyjna Biełta, powołując się na komunikat ministerstwa obrony. Celem ćwiczeń jest sprawdzenie gotowości komisariatów wojskowych (tj. komend uzupełnień) do wykonywania wyznaczonych zadań.

Przewiduje się, że w trakcie ćwiczeń komisariaty będą podejmować działania mające na celu zawiadomienie i skierowanie rezerwistów do jednostek wojskowych. Po sformowaniu odpowiednich zespołów poborowi zostaną odesłani do miejsca zamieszkania.

“Aby stworzyć sytuację zbliżoną do rzeczywistej, w trakcie ćwiczeń planowany jest udział jednostek sił specjalnych” – powiadomiło białoruskie ministerstwo obrony.

Ćwiczenia będą odbywać się od 22 czerwca do 1 lipca br.

Jak podano, ćwiczenia takie odbywają się corocznie; w ubiegłym roku zorganizowano je w obwodzie mohylewskim.

Informacja o ćwiczeniach w obwodzie homelskim pojawiła się w kontekście doniesień strony ukraińskiej o skoncentrowaniu białoruskich i rosyjskich wojsk na Białorusi przy granicy z Ukrainą. Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało we wtorek, że w obwodach brzeskim i homelskim znajduje się 7 białoruskich batalionów (3,5 – 4 tys. żołnierzy) oraz nieokreślona liczba wojsk rosyjskich. Zmusza to Ukraińców do zabezpieczania północnej granicy większą liczbą wojsk.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PRZECZYTAJ: Zełenski polecił ocenić ryzyko kolejnej inwazji z terytorium Białorusi

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply