Podczas posiedzenia Sejmu zdecydowano o uchyleniu Mariuszowi Błaszczakowi z PiS immunitetu poselskiego, 245 parlamentarzystów było "za", 181 posłów zagłosowało "przeciw".

Podczas piątkowego posiedzenia Sejmu zdecydowano o uchyleniu immunitetu poselskiego Mariusza Błaszczaka, byłego ministra obrony narodowej. Za odebraniem immunitetu zagłosowało 245 parlamentarzystów, sprzeciw było 181 posłów.

W maju pełnomocnik dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasza Piotrowskiego skierował do Sejmu wniosek o uchylenie  Mariuszowi Błaszczakowi. 18 czerwca wniosek został przekazany do Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.

W tym roku wydajemy na obronność ponad 4 proc. PKB, w przyszłym roku będziemy wydawać 5 proc. - oświadczył szef MSZ Radosław Sikorski.

W piątek szef MSZ Radosław Sikorski udzielił wywiadu dla telewizji Bloomberg. Polityk był pytany o możliwą drugą kadencje Donalda Trumpa w Białym Domu. Odpowiadając, zapowiedział zwiększenie budżetu obronnego. Dodał, że publicznie popierał naciski byłego prezydenta USA na zwiększanie nakładów na obronność przez państwa NATO. Minister pochwalił nawet jego styl, "bo kiedy inni prezydenci robili to uprzejmie, to nie działało".

"Polska wydaje cztery procent [PKB] i wydamy pięć w przyszłym roku. Jesteśmy numerem 1 w NATO, wliczając w to też Stany Zjednoczone (...), bo nie jesteśmy już w epoce wiecznego pozimnowojennego pokoju" - powiedział.

W piątek samolot szkolny M-346 Polskich Sił Powietrznych rozbił się na lotnisku w Babich Dołach w Gdyni. (more…)

Podczas posiedzenia sejmu przedstawiciel Prezesa Rady Ministrów Maciej Brando odpowiedział na interpelację poselską dotyczącą  dostaw ropy do niemieckiej rafinerii w Schwendt.

W piątek podczas posiedzenia sejmu przedstawiciel Prezesa Rady Ministrów, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Maciej Bando odpowiedział na interpelację skierowaną do premiera przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości w sprawie "zobowiązania się rządu polskiego do zapewnienia dostaw ropy z Gdańska do kontrolowanej przez Rosjan niemieckiej rafinerii w Schwedt pomimo całkowitego wykorzystania mocy przeładunkowych w gdańskim Naftoporcie".

Na początku przedstawiciel PiS Paweł Małecki pytał dlaczego rząd zgodził się dostarczyć rosyjską ropę do niemieckiej rafinerii PCK Schwedt, w jaki sposób władze będą pilnować, aby polska infrastruktura nie była wykorzystywana do omijania sankcji oraz zauważył możliwość zalania polskiego rynku tańszym paliwem.

Rosja nie wyklucza żadnych scenariuszy dotyczących ewentualnego wznowienia nieistniejącego już porozumienia zbożowego na Morzu Czarnym, powiedział w piątek reporterom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. (more…)

Bogdan Klich wkrótce przyjedzie do Waszyngtonu i obejmie kierownictwo nad polską ambasadą w stolicy USA. Komentatorzy przypominają, jak wypowiadał się na temat Donalda Trumpa. "To oczywisty błąd polityczny i brak profesjonalizmu aktualnego rządu" - uważa Krzysztof Bosak. Jego zdaniem, "ta decyzja powinna zostać zweryfikowana".

Szef MSZ Radosław Sikorski potwierdził, że senator Bogdan Klich wkrótce przyjedzie do Waszyngtonu i obejmie kierownictwo nad polską ambasadą w stolicy USA. Klich uda się do Waszyngtonu bez podpisu i formalnej akceptacji prezydenta Andrzej Dudy. Klich będzie oficjalnie chargé d`affaires ambasady w Waszyngtonie. W mediach społecznościowych przypomniano jego wypowiedzi na temat Donalda Trumpa, który już wkrótce może zostać ponownie prezydentem USA.

"Zeznania przed Kongresem o tym, że Trump chciał dołączyć do rebeliantów okupujących Kapitol, przerażają, ale nie zaskakują. Pamiętajmy, że to przyjaźń z tym niezrównoważonym i nieszanującym demokracji politykiem, miała być wg. PiS, gwarantem bezpieczeństwa Polski" - Klich stwierdził we wpisie zamieszczonym na jego profilu społecznościowym 30 czerwca 2022 roku. W innym wpisie nazwał Trumpa "populistą".

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 205 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
28%