Estońskie Javeliny dla Ukrainy

Estonia przekazała Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej, który obejmował rakiety przeciwpancerne Javelin – poinformował w sobotę estoński MON.

Jak poinformowało w sobotę ministerstwo obrony Estonii, kraj przekazał Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej, który obejmował rakiety przeciwpancerne Javelin.

W pakiecie znajdują się także karabiny maszynowe, amunicja do broni strzeleckiej, sprzęt naziemny i amfibijny, a także sprzęt do nurkowania. Przekazanie tej partii pomocy o wartości 80 mln dolarów zostało zatwierdzone przez rząd estoński w grudniu ubiegłego roku.

“Cieszę się, że kolejny pakiet pomocy dotarł na Ukrainę i jest wykorzystywany przez ukraińskich obrońców” – powiedział estoński minister obrony Hanno Pevkur. Dokładna liczba przekazanej broni i sprzętu, czas przybycia i inne szczegóły dostawy nie są ujawniane ze względów bezpieczeństwa.

„Ostatnie wydarzenia w Europie pokazują, że transfer ważnych rakiet i innej pomocy wojskowej dla Ukrainy trwa na dużą skalę, w związku z czym wraz z naszymi sojusznikami wysyłamy Kremlowi jasny sygnał, że będziemy nadal wspierać Ukrainę do czasu, aż nastąpi zwycięski koniec” – powiedział Pevkur.

Przypomnijmy, że inny kraj bałtycki, Litwa, przekazała Siłom Zbrojnym Ukrainy partię amunicji do granatników Carl Gustaf. Wojsku ukraińskiemu przekazano także systemy zdalnej detonacji RISE-1.

Ministerstwo Obrony Litwy poinformowało, że amunicja i sprzęt do detonacji, które litewskie wojsko przekazało swoim ukraińskim kolegom, znajdują się już na Ukrainie.

„Aktywnie i konsekwentnie wspieramy Ukrainę, ponieważ jest to inwestycja we własne bezpieczeństwo. Znaczną część naszej pomocy kierujemy do zorganizowanej przez Litwę koalicji rozminowującej Ukrainę” – powiedział litewski minister obrony Arvydas Anušauskas.

RISE-1 to litewski inteligentny system zdalnej inicjowania wybuchu przeznaczony do użytku przez wojsko. Jego główną funkcją jest bezpieczne i terminowe inicjowanie podłączonego detonatora elektronicznego za pomocą sygnałów bezprzewodowych.

System obsługuje do pięćdziesięciu inicjatorów na dużym obszarze, zapewniając użytkownikom elastyczność w zależności od potrzeb sytuacyjnych. Elementy systemu są lekkie i kompaktowe. System RISE-1 jest również wysoce odporny na wojnę elektroniczną.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply