Polska nieodpłatnie przekaże Ukrainie sprzęt wojskowy. Jest decyzja rządu

Rząd Mateusza Morawieckiego ponownie zdecydował o przekazaniu Ukrainie sprzętu wojskowego. Ukraina otrzyma polski sprzęt za darmo.

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie nieodpłatnego przekazania Siłom Zbrojnym Ukrainy składników mienia wojskowego pochodzącego z zasobów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – przekazało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

Uchwała została przedłożona przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

W komunikacie CIR podkreślono, że sprzęt zostanie przekazany nieodpłatnie. “Decyzja o przekazaniu mienia wojskowego została podjęta w wyniku przeprowadzonej analizy, mając na uwadze konieczność zabezpieczenia bieżącej działalności polskich sił zbrojnych oraz utrzymania wymaganego poziomu zapasów naszego wojska. Oznacza to, że przekazanie sprzętu wschodniemu sąsiadowi nie spowoduje obniżenia gotowości bojowej polskich jednostek wojskowych” – czytamy.

Za przygotowanie sprzętu wojskowego do transportu na Ukrainę odpowiada Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.

W komunikacie nie sprecyzowano, jaki sprzęt wojskowy i w jakiej ilości Polska przekaże Ukrainie.

Przypomnijmy, że to już druga decyzja polskiego rządu o dostarczeniu broni Ukrainie w ostatnich dniach. Tydzień temu rząd Mateusza Morawieckiego przyjął uchwałę o przekazaniu ukraińskiej armii przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych „Piorun” oraz amunicji. Wskazywaliśmy, że systemy “Piorun” zostały wcześniej objęte zakazem eksportu. Miało to związek z unikalnymi technologiami. Co więcej, z powodu opóźnień w dostawach Wojsko Polskie posiada małą ich ilość.

W tamtym czasie premier Mateusz Morawiecki informował, że Polska zaoferowała Ukrainie “amunicję defensywną”, a także Gromy i o drony różnego rodzaju, które też mają na celu obronę. Dzień wcześniej szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Paweł Soloch informował, że chodzi o kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji.

W ostatni piątek Mateusz Morawiecki wskazał, że pierwszy transport broni z Polski trafi na Ukrainę w tym tygodniu.

CZYTAJ TAKŻE: Kułeba: Ukraina przedstawiła Polsce listę potrzebnego sprzętu wojskowego

Kresy.pl / gov.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    To się nie mieści w głowie, gdyż po pierwsze, dajemy za darmo broń potomkom naszych oprawców, a po drugie, stwierdzamy, iż Polska ma broni za dużo. Cynizm do n-tej potęgi. Gorzej, że PO dałaby więcej. Takich przywódców ma Polska.