Głowy państw Unii Europejskiej podjęły decyzję o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu krajów kandydujących do członkostwa w UE.

Jak poinformował w czwartek na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, Głowy państw Unii Europejskiej podjęły decyzję o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu krajów kandydujących do członkostwa w UE.

„Rada Europejska właśnie podjęła decyzję o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE. Moment historyczny. Dzisiaj jest decydujący krok w Waszej drodze do UE. Gratulacje dla Wołodymyra Zełenskiego i Mai Sandu oraz narodów Ukrainy i Mołdawii” – napisał Michel.

Szef Delegatury UE na Ukrainę Matti Maasikas pogratulował Ukrainie przyznania statusu kandydata w UE.

„Bardzo się z tego cieszę. To uznanie, że Ukraina należy do europejskiej rodziny. To uznanie wszystkich tych ofiar, które stawiają opór nieuzasadnionej agresji Federacji Rosyjskiej” – powiedział na Twitterze.

“Historyczny dzień dla Mołdawii” – napisała na Twitterze Maia Sandu. “Państwa członkowskie przyznały nam statut kraju kandydującego do UE”.

Michel wystąpił w czwartek krótko w Brukseli wobec dziennikarzy, przed spotkaniem z przywództwami państw Bałkanów Zachodnich aspirujących do członkostwa. Także w czwartek ma odbyć się posiedzenie samej Rady Europejskiej, najważniejszego organu UE określającego główne kierunki polityki wspólnoty, składającego się z przywódców państw członkowskich.

“To decydujący moment dla Unii Europejskiej. Dokonamy dziś geopolitycznego wyboru. Jestem pewny, że nadamy dziś status kandydata Ukrainie, Mołdawii i wyrazimy jasną, silną europejską perspektywę dla Ukrainy, Gruzji i Mołdawii” – powiedział szef Rady Europejskiej.

“Dzisiejszego ranka jest także ważne spotkanie z liderami Bałkanów Zachodnich. To bardzo ważny moment” – uznał Michel, który mówił o “energetyzacji” relacji między państwami tego regionu a Unią Europejską. Chce on wysłania “bardzo jasnego i silnego przesłania” państwom bałkańskim aspirującym do eurointegracji.

W kontekście tym wspomniał o bułgarskim wecie wobec rozmów integracyjnych z Macedonią Północną. Michel powołał się na propozycję francuskiej Prezydencji. “Szybkie rozpoczęcie negocjacji z Albanią i Macedonią Północną jest dla nas najwyższym priorytetem” – zadeklarował polityk.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply