Wielka Brytania wyśle ​​Ukrainie kolejne 100 milionów funtów wsparcia wojskowego, powiedział w piątek premier Boris Johnson po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Johnson, goszcząc po raz pierwszy nowego kanclerza Niemiec w swoim biurze na Downing Street, przekazał, że oba kraje zgodziły się również na ściślejszą współpracę w dziedzinie energii, aby zmniejszyć zależność Europy od importu z Rosji.

Johnson zapowiedział, że Wielka Brytania wyśle ​​wysokiej jakości sprzęt wojskowy do ukraińskich sił zbrojnych, w tym więcej zestawów przeciwlotniczych Starstreak, co zapowiedziane zostało już pod koniec marca przez szefa brytyjskiego sekretarza obrony.

Obiecał również 800 pocisków przeciwpancernych, precyzyjnie naprowadzaną amunicję oraz więcej hełmów, noktowizorów i kamizelek kuloodpornych.

Wcześniej w piątek Wielka Brytania nałożyła sankcje na dwie dorosłe córki prezydenta Rosji Władimira Putina. W podobny sposób postąpiły Stany Zjednoczone.

Johnson z zadowoleniem przyjął również wysiłki Niemiec w celu zmniejszenia ich dużej zależności od rosyjskiej ropy i gazu. Brytyjski premier powiedział, że Wielka Brytania i Niemcy będą dzielić się wiedzą na temat energii odnawialnej.

„Nie możemy zmienić naszych systemów energetycznych z dnia na dzień, ale wiemy też, że wojna Putina nie skończy się z dnia na dzień” – powiedział Johnson.

CZYTAJ TAKŻE: Wielka Brytania wprowadza embargo na rosyjski węgiel

Według portalu Ukraińska Prawda Wielka Brytania do tej pory dostarczyła ukraińskim siłom zbrojnym m.in. ponad 4 tys. zestawów rakiet przeciwpancernych NLAW.

Jak informowaliśmy, pod koniec marca agencja Associated Press podała, iż sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace ujawnił, że „międzynarodowi sojusznicy Ukrainy” zgodzili się przekazać Ukrainie więcej pomocy wojskowej, w tym pojazdy opancerzone, artylerię dalekiego zasięgu i amunicję. Zdaniem Wallace’a artyleria dalekiego zasięgu będzie najlepszą odpowiedzią na zmianę taktyki rosyjskiej armii, która „okopuje się i zaczyna ostrzeliwać miasta artylerią”. Mówił też, że Ukraina „poszukuje także pojazdów opancerzonych niektórych typów, niekoniecznie czołgów”, mających być może „przeciwlotnicze zdolności”.

Jak podawaliśmy za „The Times”,  w grę może wchodzić przekazanie Ukrainie brytyjskich samobieżnych armatohaubic kal. 155 mm AS-90, z lat 90. XX wieku. W ocenie źródeł gazety, z perspektywy państw Zachodu działa te są już jednak przestarzałe, w latach 2008-9 musiały przejść modernizację. Zgodnie z planem, w ciągu 10 lat mają zostać wycofane ze służby.

CZYTAJ TAKŻE: Media: Boris Johnson chce przekazać Ukrainie pociski przeciwokrętowe

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił inicjatywę ministra spraw zagranicznych UE Josepa Borrella, aby zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy o kolejne 500 mln euro. „Po szybkim zatwierdzeniu zwiększymy do 1,5 mld euro wsparcie, które UE już udziela Ukrainie w zakresie sprzętu wojskowego” – napisał Michel na Twitterze.

Na początku kwietnia Pentagon ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 300 mln dolarów. Departament Obrony przekazał, że od objęcia urzędu przez Joe Bidena Stany Zjednoczone zainwestowały w bezpieczeństwo Ukrainy 2,3 miliarda dolarów. Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę przekazano 1,6 miliarda dolarów pomocy.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply