Brytyjska gazeta The Mail dowiedziała się, że Wielka Brytania po raz pierwszy wyśle na Ukrainę zestawy przeciwlotnicze Starstreak.

Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace powiedział w niedzielę The Mail, że Ukraina dostanie od Wielkiej Brytanii ręczne zestawy przeciwlotnicze Starstreak. Wcześniej Ukraina nie dostawała tej broni.

Wydaje się, że Ukraina może już mieć jakieś zestawy Starstreak, ponieważ Wallace powiedział, że pierwsi ukraińscy żołnierze zostali już przeszkoleni z obsługi tej broni i wysłani z nią na Ukrainę.

Zdaniem brytyjskiego sekretarza obrony Wielka Brytania „robi więcej niż ktokolwiek inny”, aby pomóc Ukrainie.

Wallace sceptycznie odniósł się natomiast do wezwań Wołodymyra Zełenskiego o dostarczenie Ukrainie czołgów. Wskazywał, że ukraińscy żołnierze nie potrafią obsługiwać brytyjskich czołgów a ich przeszkolenie byłoby “wyzwaniem”. Jego zdaniem Ukraina powinna skupić się na wykorzystaniu i naprawie postsowieckich czołgów, które już posiada.

Starstreak to brytyjski przenośny system rakiet przeciwlotniczych przeznaczony do niszczenia nisko latających śmigłowców i samolotów. Jest uważany za najszybszy na świecie pocisk ziemia-powietrze krótkiego zasięgu – rozwija prędkość ponad 3 Ma. Może uderzać w cele powietrzne na wysokości do 5 km.

Według portalu Ukraińska Prawda Wielka Brytania do tej pory dostarczyła ukraińskim siłom zbrojnym m.in. ponad 4 tys. zestawów rakiet przeciwpancernych NLAW.

Kresy.pl / dailymail.co.uk / pravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply