Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił inicjatywę ministra spraw zagranicznych UE Josepa Borrella, aby zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy o kolejne 500 mln euro.

Michel z zadowoleniem przyjął i poparł wniosek Wysokiego Przedstawiciela UE do Spraw Zagranicznych.

„Po szybkim zatwierdzeniu zwiększymy do 1,5 mld euro wsparcie, które UE już udziela Ukrainie w zakresie sprzętu wojskowego” – napisał Michel na Twitterze.

W czasie posiedzenia Rady UE ds. zagranicznych 21 marca, z udziałem ministrów obrony i ministrów spraw zagranicznych państw unijnych, zapadła „kierunkowa decyzja” o zwiększeniu o kolejne 500 mln euro sumy, którą UE przeznaczy na zakup uzbrojenia Ukrainy – przekazał wówczas szef MON Mariusz Błaszczak. Poinformował także, że ministrowie przyjęli tzw. Kompas Strategiczny. Przewiduje on stworzenie do 2025 r. liczących do 5 tys. żołnierzy europejskich sił szybkiego reagowania.

W czwartek kraje członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły piąty z kolei pakiet sankcji wymierzonych w Rosję, z związku z inwazją na Ukrainę. Decydujące znaczenie miały mieć przy tym nagłaśniane przez stronę ukraińską doniesienia o rosyjskich zbrodniach wojennych w podkijowskich miastach, przede wszystkim w Buczy, a także w Borodziance i Hostomelu.

Jak poinformowała francuska prezydencja, nowe sankcje zostały zatwierdzone przez unijny Komitet Stałych Przedstawicieli. Formalnie cała procedura ma zostać sfinalizowana w piątek. Zaznaczono, że sankcje obejmą w szczególności „oligarchów, rosyjskich propagandystów, funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa i wojskowego oraz podmioty sektora przemysłowego i technologicznego, powiązanych z rosyjską agresją przeciwko Ukrainie”.

CZYTAJ TAKŻE: Unijny komisarz: jest jeszcze za wcześnie na środki z UE na uchodźców z Ukrainy

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply