W czasie poniedziałkowego posiedzenia Rady UE ds. zagranicznych, z udziałem ministrów obrony i ministrów spraw zagranicznych państw unijnych, zapadła “kierunkowa decyzja” o zwiększeniu o 500 mln euro sumy, którą UE przeznaczy na zakup uzbrojenia Ukrainy – przekazał szef MON Mariusz Błaszczak. Poinformował także, że ministrowie przyjęli tzw. Kompas Strategiczny. Przewiduje on stworzenie do 2025 r. liczących do 5 tys. żołnierzy europejskich sił szybkiego reagowania.

Błaszczak przekazał, że ministrowie przyjęli tzw. Kompas Strategiczny. Dokument wytycza dalsze kierunki rozwoju polityki bezpieczeństwa i obrony UE. Przewiduje stworzenie do 2025 r. liczących do 5 tys. żołnierzy europejskich sił szybkiego reagowania – podaje PAP. Szef MON poinformował, że w czasie spotkania “została podjęta decyzja, żeby zwiększyć o drugie tyle sumę, którą uprzednio przeznaczyła UE na wsparcie dla Ukrainy”. Chodzi o dodatkowe 500 mln euro na zakup uzbrojenia dla Ukrainy.

Zobacz także: Szef Rady Europejskiej: “Jesteśmy na progu trzeciej wojny światowej”

“Nasze polskie stanowisko było takie, że należy zwiększyć sumę i skalę wsparcia dla Ukrainy” – podkreślił Błaszczak. “Kierunkowa decyzja została podjęta, ale potrzebne jest jej potwierdzenie. Wszystko wskazuje na to, że takie potwierdzenie będzie miało miejsce, więc możemy mówić, że ta decyzja została podjęta” – dodał.

Powiedział, że podczas poniedziałkowego spotkania przyjęto tzw. Kompas Strategiczny. Dokument wytycza dalsze kierunki rozwoju polityki bezpieczeństwa i obrony UE. “Zmniejsza on zagrożenie, by Unia Europejska w sprawach bezpieczeństwa rywalizowała z NATO” – przekazał.

“Zależało nam (na tym), żeby obie te instytucje współpracowały ze sobą i uzupełniały się, żeby nie dochodziło do rywalizacji, i osiągnęliśmy ten sukces. Podczas pracy nad tym dokumentem podkreślaliśmy również zasadność wykorzystania dowództw już istniejących, przykładem jest Dowództwo Eurokorpusu w Strasburgu” – stwierdził.

“Jest to właściwe, żeby wykorzystywać możliwości, jakie dają nam struktury, które można wykorzystywać, kiedy należy powołać wojska w celach określonych przez UE czy też przez NATO” – dodał.

“W sytuacji inwazji rosyjskiej na Ukrainę każde rozwiązanie, które wzmacnia Unię Europejską, wzmacnia, jeżeli chodzi o odstraszanie, wzmacnia, jeżeli chodzi o obronę, jest rozwiązaniem dobrym, w związku z tym zaakceptowaliśmy przedłożony dokument” – powiedział minister.

Kompas Strategiczny wyznacza kierunki polityki obronnej UE do 2030 r. Oprócz stworzenia unijnych sił reagowania liczących do 5 tys. żołnierzy, dokument przewiduje m.in. przeprowadzanie regularnych ćwiczeń lądowych oraz powietrznych, a także zwiększenie mobilności militarnej. Unia Europejska ma także położyć większy nacisk na misje cywilne i militarne, które funkcjonują w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony.

Zobacz także: RMF: 2 mld euro ze środków UE na uchodźców dla Polski

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply