Koleje Rosyjskie wstrzymają wysyłkę wszystkich towarów przez przejście kolejowe Mamonowo-Braniewo do Polski – poinformował w czwartek serwis prasowy spółki.

Jak podała agencja prasowa Tass, Koleje Rosyjskie wstrzymają wysyłkę wszystkich towarów przez przejście kolejowe Mamonowo-Braniewo do Polski – poinformował w czwartek serwis prasowy spółki.

„W związku z remontami infrastruktury na terenie Polski od 10 kwietnia do odwołania obowiązuje zakaz przewożenia wszystkich towarów przez przejście graniczne Mamonowo-Braniewo (Obwód Kaliningradzki)” – poinformowały Koleje Rosyjskie. Podjęto działania, aby uniknąć gromadzenia się pociągów i opóźnień w przewozie towarów przez to przejście graniczne, poinformowała służba prasowa przewoźnika kolejowego.

W środę wiceszef rosyjskiej dyplomacji, Aleksandr Gruszko, w rozmowie z dziennikarzami skomentował możliwość blokady transportowej obwodu kaliningradzkiego. Chodzi o doniesienia strony ukraińskiej, według których kraje bałtyckie i Polska szykują się do rychłego zamknięcia lądowych połączeń transportowych z Rosją i „całkowitej izolacji od Rosji”. Rozważany jest też zakaz tranzytu towarów do Kaliningradu przez terytorium Litwy.

„Mam wielką nadzieję, zdrowy rozsądek w Europie nie pozwoli na rozpoczęcie jakiś gier wokół Kaliningradu. Myślę, że wielu rozumie, że to igranie z ogniem” – powiedział Gruszko.

Wiceszef rosyjskiego MSZ skomentował też decyzje kolejnych europejskich krajów, które decydują się na wydalenie rosyjskich dyplomatów, podejrzewanych o działalność szpiegowską. Zdaniem Gruszkowa, państwa, które zakłócają pracę rosyjskich dyplomatów „szkodzą własnym interesom”.

Zobacz też: Finlandia wstrzymuje ruch kolejowy z Rosją

Przypomnijmy, że według wiceministra infrastruktury Ukrainy Mustafy Najjema, Polska, Łotwa, Litwa i Estonia rozpoczną proces całkowitej izolacji od Rosji „w ciągu najbliższych 48-72 godzin”, zamykając tym samym swoje drogi lądowe dla dostaw towarów do Rosji. Najjem zamieścił w poniedziałek wpis na ten temat na portalu społecznościowym. Dodał, że w ubiegłym tygodniu Ukraina oficjalnie zwróciła się do krajów bałtyckich i Polski „z prośbą o wstrzymanie wszelkich połączeń drogowych z Federacją Rosyjską”, co miało, jego zdaniem, spotkać się z „natychmiastową reakcją”.

Jak informowaliśmy w piątek na naszym portalu, ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca oświadczył, że Ukraina prowadzi z polskim rządem negocjacje w sprawie zamknięcia granicy między Polską a Białorusią. „Negocjujemy z polskim Ministerstwem Infrastruktury, z polskim rządem, aby całkowicie zamknąć granicę między Polską a Białorusią – nawet gdyby taka decyzja nie zapadła na poziomie Unii Europejskiej”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply