W trakcie wymiany zdań poseł Konfederacji Grzegorz Braun zapytał ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, czy posiada on więcej niż jeden paszport.

W czwartek ramach pytań do ministra spraw zagranicznych w związku z jego sejmowym expose, poseł Grzegorz Braun z Konfederacji Wolność i Niepodległość zadał pytanie, kto z członków kierownictwa resortu posiada więcej niż jeden paszport. Stojący wówczas przy mównicy Braun doprecyzował, że chodzi mu w ogóle o pracowników tego resortu. Sikorski odparł, że „tak z głowy” mu na to nie odpowie. Poseł Konfederacji zaznaczył, że takie pytanie zadał pisemnie. W trakcie wyjaśniania tej kwestii i wymiany zdań na ten temat, Grzegorz Braun zapytał samego ministra Sikorskiego, czy posiada więcej niż jeden paszport.

„Z członków kierownictwa MSZ obywatelstwo innego kraju posiada pan minister Władysław Teofil Bartoszewski. Jako jedyny” – odpowiedział Radosław Sikorski. Dopytywany przez posła Konfederacji, o jaki kraj chodzi odpowiedział, że to „zaprzyjaźniony, sojuszniczy kraj – United Kingdom [Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – red.]”.

„Brawo… Nie ma tu konfliktu interesów?” – zapytał Grzegorz Braun. „Rozumiem, że Wielką Brytanię uznaje pan za kraj sojuszniczy i zaprzyjaźniony?” – odparł szef MSZ.

„Czy mogę podyktować do protokołu: ‘Pan minister kpi czy o drogę pyta?’” – skomentował polityk Konfederacji. „Proszę zaprotokołować, że kpię” – odpowiedział minister.

Dodajmy, że w przeszłości Radosław Sikorski posiadał obywatelstwo brytyjskie, którego oficjalnie zrzekł się w 2006 roku.

Jak pisaliśmy, w czwartek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wygłosił w Sejmie swoje expose, w którym przedstawić główne założenia polityki zagranicznej centrolewicowego rządu Donalda Tuska. Znaczącą część swojego wystąpienia poświęcił krytyce ośmioletnich rządów Zjednoczonej Prawicy, które według niego prowadziły „politykę zagraniczną w wyimaginowanej przestrzeni skonstruowanej z mitów i urojeń utrwalanych przez nachalną propagandę”.

„Mitem jest to, że Polska powinna wybrać między bliskimi relacjami z UE a współpracą z USA – mówił Sikorski, podkreślając m.in. potrzebę współpracy z Niemcami, a także Francją. Podkreślał, że jednym z głównym kierunków polityki zagranicznej będzie m.in. wzmacnianie pozycji Polski w Unii oraz pogłębianie integracji. Nie wykluczył, że Polska zgodzi się na kontrowersyjne zmiany w unijnych traktatach, łącząc tę kwestię z koniecznym i nieuchronnym, jego zdaniem, rozszerzaniem UE o inne kraje.

Informowaliśmy też, że w ocenie wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka (Konfederacja), w swoim expose szef MSZ Radosław Sikorski aż nazbyt chwalił Niemcy, a w sprawie polityki wobec Ukrainy zajął „bardzo mięciutkie” stanowisko. Skrytykował też to, że minister praktycznie pominął interesy Polaków poza granicami kraju.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply