Parlamentarzysta Rustem Umerow poinformował, że strona ukraińska osiągnęła z Rosją porozumienie w sprawie morskiego eksportu zboża.

Umerow jest członkiem delegacji Ukrainy na negocjacjach z Rosjanami w sprawie odblokowania ukraińskiego eksportu przez Morze Czarne. W środę wieczorem poinformował on o osiągnięciu porozumienia w tej sprawie.

“Eksport będzie przechodził przez trzy porty: Odessę, Jużnyj i Czarnomorsk, ale w przyszłości mamy nadzieję, że uda nam się go rozszerzyć. Wszystkie zalecenia sił morskich, sił zbrojnych muszą być przestrzegane. Są bezpieczne korytarze, szlaki, które opracowaliśmy wspólnie z wojskiem i wszystkie statki cywilne będą nimi przechodzić. Będziemy sprzedawać zboże każdemu. I wszystkie statki, które mogą swobodnie trzymać się tych rekomendacji, mogą wpływać do nas” – słowa Umerowa zacytował portal Korrespondent.net.

Jak zauważył Umerow, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa będzie kontrolowane przez grupę monitorującą pod auspicjami ONZ. Grupa będzie miała siedzibę w Stambule.

„Na naszych wodach nie powinno być żadnych rosyjskich statków. Nie ufamy im. Nawet jeśli podpiszą porozumienie z ONZ… Opracowaliśmy mechanizm na tych korytarzach, na którym nie będzie kontroli nad tymi statkami na morzu. Tylko grupa monitorująca będzie działać zgodnie ze swoim mandatem i będzie sprawdzać tylko, czy w tych sądach nie ma broni” – powiedział Umerow.

Wcześniej informowano, że plany przywrócenia eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne przewidują częściowe rozminowanie przez Ukrainę portów i podejść do nich oraz zawieszenie broni dla przepływu statków ze zbożem.

Czytaj także: Ardanowski: Są sygnały, że ukraińskie zboże z Ukrainy pozostaje w Polsce, niszczy polski rynek zboża

korrespondent.net/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply