Rosja zawiesza swój udział w umowie zbożowej po ataku w Sewastopolu na okręty Floty Czarnomorskiej i statki handlowe wykorzystywane do ochrony korytarza zbożowego – poinformowało w sobotę rosyjskie Ministerstwo Obrony.

„Biorąc pod uwagę akt terroryzmu popełniony przez reżim kijowski z udziałem brytyjskich specjalistów 29 października 2022 r. przeciwko statkom Floty Czarnomorskiej i statkom cywilnym wynajętym do ochrony bezpieczeństwa korytarza zbożowego, Rosja zawiesza swój udział w realizacji porozumień o eksporcie płodów rolnych z ukraińskich portów” – czytamy w komunikacie.

Jak informowaliśmy, w sobotę rano miał miejsce atak dronów na port w okupowanym przez Rosjan Sewastopolu na Krymie. Rosyjski resort obrony twierdzi, że za atakiem stali „specjaliści brytyjskiej marynarki wojennej”.

Gubernator Sewastopolu Michaił Rażdżew przekazał, że drony zostały zlikwidowane przez rosyjską obronę przeciwlotniczą i nie doszło do żadnych uszkodzeń. W mediach społecznościowych zaczęły się pojawiać nagrania i zdjęcia, które sugerują, że atak dronów spowodował jednak spore zniszczenia w krymskim porcie.

Strona ukraińska podaje, że w wyniku ataków uszkodzony został jeden lub więcej rosyjskich okrętów, m.in. fregata rakietowa Admirał Makarow. To flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Rosja już wcześniej zagroziła wycofaniem się z umowy zbożowej, która miała wygasnąć w listopadzie, jeśli jej żądania wysłane do ONZ nie zostaną spełnione.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kuleba stwierdził, że Rosja znalazła pretekst do wycofania się z porozumienia.

„Moskwa blokuje teraz pod naciąganym pretekstem korytarz zbożowy, który zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe milionom ludzi. Wzywam wszystkie państwa do żądania od Federacji Rosyjskiej zaprzestania igrzysk głodowych i powrotu do realizacji zobowiązań” – powiedział szef ukraińskiego MSZ.

W pierwszych miesiącach po agresji na Ukrainę rosyjskie wojska blokowały ukraińskie porty, między innymi ten w Odessie. Przed eskalacją wojny wypływały stamtąd ładunki zboża, które trafiały m.in. do Afryki. Działanie Rosjan wywołało obawy związane z możliwą klęską głodu w biedniejszych krajach.

Ostatecznie 22 lipca udało się zawrzeć umowę zbożową, której gwarantem zostały ONZ i Turcja. Identycznie brzmiące dokumenty podpisali oddzielnie minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow i szef rosyjskiego resortu obrony Siergiej Szojgu.

Kresy.pl / tass.com / pravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply