Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock apeluje o szybkie przyjęcie nowych członków do Unii Europejskiej. “Nie możemy pozwolić sobie na istnienie takich szarych stref” – oświadczyła. Postuluje też ograniczenie prawa weta w Unii.

Przed przypadającą 1 maja br. 20. rocznicą rozszerzenia w 2004 roku UE o państwa Europy Środkowej i Wschodniej, w tym o Polskę, szefowa MSZ Niemiec zaapelowała w artykule dla zagranicznej prasy o szybkie rozszerzenie Unii Europejskiej. “Polityczne i geograficzne ‘szare strefy’ na Bałkanach albo na wschód od UE są bardzo niebezpieczne” – oświadczyła.

“Nie możemy pozwolić sobie na istnienie takich ‘szarych stref’ gdyż stanowią one zaproszenie dla [prezydenta Rosji Władimira] Putina do ingerencji i destabilizacji” – stwierdziła Annalena Baerbock.

Jej zdaniem, “najpóźniej od rozpoczęcia rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie wiemy, że rozszerzenie naszej UE jest dziś geopolityczną koniecznością”. “Nie możemy zaprzepaścić szansy na uczynienie naszej Unii większą i silniejszą – a tym samym także bezpieczniejszą” – napisała.

Przeczytaj: Szef MSZ Francji chce “drugiej polisy na życie obok NATO” i zapowiada w tej sprawie “intensywną dyskusję” z Niemcami

Szefowa niemieckiej dyplomacji wyraziła opinię, że “nasze pokolenie stoi teraz w obliczu zadania obrony i wzmocnienia pokojowego i wolnościowego projektu europejskiego, nawet jeśli będzie to nas kosztować niewiarygodnie dużo siły”. Jak dodała, konieczne są reformy, w tym ograniczenie możliwości stosowania weta w Radzie UE.

Jej artykuł ukazał się w gazetach m.in. na Litwie, Łotwie, w Grecji i Rumunii.

Znoszenie możliwości wetowania przez poszczególne państwa narodowe kolejnych decyzji organów Unii Europejskiej oznacza krok na rzecz jej federalizacji i podważania kolejnych obszarów autonomii tych państw.

Część państwa Unii, w tym Niemcy i Francja, publicznie stawia sprawę większej federalizacji UE jako niezbędnego warunku przyjęcia kolejnych państw. W 2022 r. status kandydatów do wstąpienia uzyskały oficjalnie Ukraina i Mołdawia.

W grudniu ministrowie państw UE przekazali propozycje Parlamentu Europejskiego dot. zmiany traktatów do Rady Europejskiej. Liczący 110 stron dokument zawiera propozycje 267 zmian w obu Traktatach – o Unii Europejskiej oraz o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Chodzi m.in. o zniesienie zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przekazanie kolejnych kompetencji organom UE

Zobacz: Sikorski: Polska opowiada się za większością kwalifikowaną w UE w niektórych kwestiach

Czytaj także: Polski wiceminister popiera zniesienie zasady jednomyślności państw w UE

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply