Wielka Brytania nie będzie wywierać presji na Ukrainę, by zrzekła się części terytorium celem podpisania pokoju z Rosją – oświadczył Grant Shapps.

Brytyjski minister obrony Grant Shapps oświadczył we wtorek, że Wielka Brytania nie będzie wywierać presji na władze Ukrainy, by zrzekły się części terytorium państwa w celu podpisania porozumienia pokojowego z Rosją.

„Po prostu nie ma żadnego sensu, aby Wielka Brytania próbowała przekonać Ukrainę, siłą czy inaczej, aby zgodziła się na rezygnację z części swojego terytorium. To wyłącznie decyzja Ukrainy” – powiedział Shapps.

„To właściwe, że zapewniamy zarówno pomoc wojskową, jak i jasność moralną, że wchodzenie autokraty do sąsiedniego demokratycznego kraju jest zawsze niedopuszczalne” – powiedział brytyjski sekretarz obrony w rozmowie z BBC. Dodał, że Wielka Brytania powinna udzielić Ukraińcom całkowitego poparcia, „aby wyrzucić Rosję z całego ich terytorium”.

Wypowiedź Shappsa była odpowiedzią na doniesienia „Sunday Times”, wedle których szef brytyjskiej dyplomacji, były premier David Cameron podczas spotkania z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem rzekomo omawiał koncepcję rosyjsko-ukraińskiego porozumienia pokojowego. Cameron miał też przekonać Trumpa do dalszego wspierania militarnego Ukrainy, nawet wbrew stanowisku części Partii Republikańskiej.

Jak pisaliśmy, na początku maja br. minister spraw zagranicznych David Cameron powiedział, że Ukraina ma prawo użyć brytyjskiej broni do uderzenia w Rosję. W reakcji na to Rosja ostrzegła w Wielką Brytanię, że jeśli tak się stano, to, Moskwa może odpowiedzieć atakiem na brytyjskie instalacje i sprzęt wojskowy zarówno na Ukrainie, jak i gdzie indziej.

Przypomnijmy, że szef brytyjskiego MSZ David Cameron poinformował, że Wielka Brytania planuje dostarczać Ukrainie trzy miliardy funtów pomocy wojskowej rocznie. Według niego Londyn planuje udzielać Kijowowi takiej pomocy „tak długo, jak będzie to konieczne”.

Ukrinform / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply