We wtorek Rada UE zatwierdziła tzw. pakt migracyjny. Chodzi o mechanizm “obowiązkowej solidarności” przy relokacji imigrantów. Polska, podobnie jak Węgry, głosowała przeciwko każdemu z 10 rozporządzeń wchodzących w skład paktu. Swój sprzeciw wobec “obowiązkowej solidarności” zgłosiła także Słowacja.
Pakt migracyjny składa się łącznie z 10 tekstów legislacyjnych. W kwietniu nowe prawo zostało przyjęte przez Parlament Europejski. Wtorkowe głosowanie ministrów finansów i gospodarki kończy proces legislacyjny. Większość przewidzianych regulacji ma obowiązywać od 2026 roku.
Adopted: 🇪🇺 Council gives final green light for overhaul of EU’s asylum/migration system
➡️quicker examination of asylum requests & more effective returns
➡️mandatory screening
➡️solidarity between EU countries
➡️better crisis response
Check👇https://t.co/QiY9Im9zgq— EU Council Press (@EUCouncilPress) May 14, 2024
Minister finansów Andrzej Domański informował wcześniej, że Polska była przeciwna przyjęciu paktu w obecnej formie.
Korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon przekazała na platformie X, że jedynie Polska i Węgry głosowały przeciwko każdemu z 10 rozporządzeń wchodzących w skład paktu. Jak dodała, swój sprzeciw w sprawie tzw. obowiązkowej solidarności zgłosiła także Słowacja.
Pakt migracyjny ostecznie przyjety w głosowaniu QMV. Tylko PL i Hu głosowały przeciw każdemu z 10 rozporządzeń wchodzących w skład paktu. W spr. tzw. obowiązkowej solidarności swój sprzeciw zgłosiła także Słowacja.@RMF24pl https://t.co/tAyHhi5QH0
— Szymańska-Borginon (@Sz_Borginon) May 14, 2024
Mechanizm tzw. “obowiązkowej solidarności” nakłada od 2026 roku na kraje członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów w ramach relokacji lub wniesienia opłaty 20 tys. euro za jednego imigranta.
W marcu ówczesny szef MSWiA Marcin Kierwiński deklarował, że Polska chce być zwolniona z unijnego mechanizmu “solidarności” dotyczącego migrantów, ponieważ jest krajem najbardziej pomagającym Ukrainie. Dodał jednak, że jeżeli tzw. pakt migracyjny zostanie wdrożony, to nasz kraj będzie go realizować.
Kresy.pl
Tusk wiedział że przejdzie to pozwolił na użytek wewnętrzny zagłosować przeciwko.Tak pod publiczkę.Mnie zastanawia postawa państw bałtyckich,Czech,Słowacji!!!!! Bułgarii,Rumunii? Czyżby brakowało im “inżynierów i lekarzy”?