We wtorek Rada UE zatwierdziła tzw. pakt migracyjny. Chodzi o mechanizm “obowiązkowej solidarności” przy relokacji imigrantów. Polska, podobnie jak Węgry, głosowała przeciwko każdemu z 10 rozporządzeń wchodzących w skład paktu. Swój sprzeciw wobec “obowiązkowej solidarności” zgłosiła także Słowacja.

Pakt migracyjny składa się łącznie z 10 tekstów legislacyjnych. W kwietniu nowe prawo zostało przyjęte przez Parlament Europejski. Wtorkowe głosowanie ministrów finansów i gospodarki kończy proces legislacyjny. Większość przewidzianych regulacji ma obowiązywać od 2026 roku.

Minister finansów Andrzej Domański informował wcześniej, że Polska była przeciwna przyjęciu paktu w obecnej formie.

Korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon przekazała na platformie X, że jedynie Polska i Węgry głosowały przeciwko każdemu z 10 rozporządzeń wchodzących w skład paktu. Jak dodała, swój sprzeciw w sprawie tzw. obowiązkowej solidarności zgłosiła także Słowacja.

Mechanizm tzw. “obowiązkowej solidarności” nakłada od 2026 roku na kraje członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów w ramach relokacji lub wniesienia opłaty 20 tys. euro za jednego imigranta.

W marcu ówczesny szef MSWiA Marcin Kierwiński deklarował, że Polska chce być zwolniona z unijnego mechanizmu “solidarności” dotyczącego migrantów, ponieważ jest krajem najbardziej pomagającym Ukrainie. Dodał jednak, że jeżeli tzw. pakt migracyjny zostanie wdrożony, to nasz kraj będzie go realizować.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Tusk wiedział że przejdzie to pozwolił na użytek wewnętrzny zagłosować przeciwko.Tak pod publiczkę.Mnie zastanawia postawa państw bałtyckich,Czech,Słowacji!!!!! Bułgarii,Rumunii? Czyżby brakowało im “inżynierów i lekarzy”?