Parlament Europejski poparł akt migracyjny

Parlament Europejski z niewielką aprobatą przyjął szeroko zakrojoną reformę polityki migracyjnej i azylowej Unii Europejskiej.

Jak poinformował w środę portal Euronews, Parlament Europejski z niewielką aprobatą przyjął szeroko zakrojoną reformę polityki migracyjnej i azylowej Unii Europejskiej.

“To historia. Stworzyliśmy solidne ramy prawne dotyczące sposobu radzenia sobie z migracją i azylem w UE” – powiedziała Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu. “Tworzenie tego zajęło ponad dziesięć lat. Ale dotrzymaliśmy słowa. Równowaga między solidarnością a odpowiedzialnością. To jest europejska droga”.

Tak zwany Nowy Pakt o Migracji i Azylu, złożony zestaw pięciu oddzielnych, ale powiązanych ze sobą aktów prawnych, potrzebuje ostatecznego zielonego światła od państw członkowskich, które może nastąpić pod koniec miesiąca.

Zobacz też: Ambasadorowie państw członkowskich UE przyjęli pakt migracyjny

Premier Polski Donald Tusk przekazał na konferencji prasowej, że pakt jest “nie do przyjęcia dla Polski”.

“Jestem po wielu rozmowach, w których tłumaczę naszym partnerom w Europie i w instytucjach europejskich, dlaczego pakt migracyjny w tym kształcie jest nie do przyjęcia dla Polski” – mówił. “Nie ma polityki migracyjnej bez skutecznej kontroli na granicy i bez skutecznej ochrony swojego terytorium” – dodał. “Jeśli chcesz prowadzić politykę migracyjną, humanitarną, przestrzegającą ludzkich praw, to musisz mieć narzędzia, a podstawowym narzędziem w polityce migracyjnej jest skuteczna ochrona granicy i skuteczna kontrola, kto chce przyjechać, a kto nie”.

Zobacz też: Tusk: nie będę usprawiedliwiać niektórych metod stosowanych przez Straż Graniczną

Europarlamentarzysta Solidarnej Polski, Patryk Jaki przekonywał, że architektem paktu jest Europejska Partia Ludowa, do której należy między innymi Platforma Obywatelska. “Za 2 lata rozpocznie się dramat dla Europy i Polski. Głosowanie w tej sprawie było blisko jak nigdy. Na wcześniejszych etapach większość była miażdżąca. Teraz posłowie czuli gniew ludzi i zdecydowało ok 30 głosów. Główny dokument w Pakcie prowadziła i przeforsowała EPP, partia do której należą PO i PSL” – czytamy w mediach społecznościowych.

Polska chce być zwolniona z unijnego mechanizmu “solidarności” dotyczącego migrantów, ponieważ jest krajem najbardziej pomagającym Ukrainie – oświadczył w marcu szef MSWiA Marcin Kierwiński. Jak dodał, jeżeli tzw. pakt migracyjny zostanie wdrożony, to nasz kraj będzie go realizować.

Kresy.pl/Euronews

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply