Szef MSZ Francji Stéphane Séjourné chce “zawrzeć drugą polisę na życie obok NATO”. Wskazał na pomysł “autonomii strategicznej UE”. Jak dodał, Macron zamierza “intensywnie przedyskutować” swoje propozycje z niemieckim rządem, aby uzgodnić stanowiska.

Szef francuskiej dyplomacji udzielił wywiadu dla niemieckiego dziennika “Die Welt”. W opublikowanym w poniedziałek materiale Stéphane Séjourné mówił o wzmocnieniu europejskiej obronności i “autonomii strategicznej UE”, czyli koncepcji przedstawionych przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

“W zasadzie co cztery lata jesteśmy zależni od decyzji 250 tys. amerykańskich wyborców w swing states [stanach niezdecydowanych – red.]. Oczywiście Stany Zjednoczone pozostają bliskim sojusznikiem, ale musimy być w stanie rozwijać własną suwerenność i strategiczną autonomię” – powiedział.

Czytaj: “Unia Obronna” i przekazanie Brukseli dowodzenia nad wojskiem – Ordo Iuris o planowanych zmianach unijnych traktatów

Wyraził opinię, że “bezwzględnie potrzebujemy standaryzacji systemów uzbrojenia na poziomie europejskim”. “Celem musi być interoperacyjność, tzn. aby materiały wojskowe mogły być używane przez wszystkie kraje bez żadnych problemów. Europa musi stać się światowym liderem rynku w tej dziedzinie” – dodał.

Podkreślił, że taka filozofia przyświeca również innym propozycjom Macrona, np. dotyczących sektorów żywności i zdrowia czy polityki przemysłowej. “Europa musi ponownie postrzegać siebie jako potęgę i uwolnić się od zależności” – oświadczył.

Jego zdaniem, nie chodzi o tworzenie konkurencyjnych standardów wobec NATO. “Chodzi raczej o interoperacyjność całego sprzętu. Byłby to ważny krok w kierunku wzmocnienia europejskiego filaru NATO. Rozwój europejskiego przemysłu obronnego nie powinien być jednak substytutem, ale uzupełnieniem” – kontynuował szef francuskiej dyplomacji.

Szef MSZ Francji wyraził opinię, że “żyjemy w czasach w wielkich geopolitycznych wstrząsów”, a “wrogie państwa chcą ponownie podzielić świat na dwa bloki”.

Jak dodał, Macron zamierza “intensywnie przedyskutować” swoje propozycje z niemieckim rządem, aby uzgodnić stanowiska.

Przeczytaj: 500 mln euro na zbrojeniówkę w UE. Polski przemysł otrzyma tylko pół procent tej kwoty

Zobacz także: Mastalerek: Tusk powinien naśladować Dudę. Mówić “Ameryka, Ameryka, Ameryka, a nie Deutschland, Deutschland, Deutschland”

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply