Prezydent Rosji Władimir Putin wkróce uda się do Chin, gdzie spotka się z ich przywódcą Xi Jinpingiem. Brytyjski dziennik uznaje to za kolejny pokaz “przyjaźni” między dwoma państwami.

W artykule zaznacza się, że powiązania gospodarcze między Chinami a Rosją rozwijają się, mimo że spotykają się z presją ze strony zachodnich sankcji, które mają stać się ważnym tematem negocjacji. Według danych służb celnych ChRL dwustronna chińsko-rosyjska wymiana handlowa osiągnęła zeszłym roku wartość 240 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 26 proc. w porównaniu z rokiem 2022., zrelacjonowała agencja informacyjna UNIAN.

Handel kształtuje się w taki sposób, że znaczną część rosyjskiego eksportu do Chin stanowią surowce naturalne, tymczasem Chińczycy sprzedają w Rosji w dużej mierze samochody, urzędzenia elektroniczne w tym smartfony oraz urządzenia przemysłowe.

Analitycy, na jakich powołuje się “Financial Times” twierdzą, że zacieśniające się powiązania gospodarcze są jedną z najwyraźniejszych oznak chęci Chin do zmiany globalnej geopolityki poprzez handel w warunkach polityki protekcjonistycznej Stanów Zjednoczonych.

Chiny twierdzą, że nie dostarczają Rosji śmiercionośnej broni. Według autorów artykułu stały się jednak ważnym kanałem dostaw dla rosyjskiego przemysłu obronnego. „Chiny są obecnie najważniejszym partnerem Rosji, kupując od niej surowce i dostarczając towary, w tym na potrzeby operacji wojskowych” – stwierdził Elina Rybakowa, starszy pracownik naukowy w Peterson Institute for International Economics.

Philip Iwanow, analityk Asia Society Policy Institute, ocenił, że ​​Pekin przewiduje długoterminową konkurencję i konfrontację z Zachodem i aby to zrekompensować, inwestuje w relacje gospodarcze z krajami niezachodnimi. Wielu rosyjskich biznesmenów również koncentruje się na rynku chińskim, a rządy obu stron wspierają rozwój kooperacji.

Iwanow powiedział, że więzi gospodarcze między Chinami a Rosją zacieśniły się od 2014 r., kiedy Rosja zaanektowała Krym i stanęła w obliczu pierwszych zachodnich sankcji, a Xi zaczął prowadzić bardziej asertywną politykę zagraniczną. Jednak po inwazji na pełną skalę w 2022 r. proces ten przyspieszył. Chiny nie tylko zwiększyły eksport do swojego sąsiada, ale także kupowały rosyjską ropę. W ubiegłym roku Federacja Rosyjska wyprzedziła Arabię ​​Saudyjską w dostawach na rynek chiński.

Czytaj także: Rosja i Chiny ogłaszają zacieśnienie strategicznej współpracy

Według dziennikarzy w 2023 r. 60 proc. rosyjskiego importu zaawansowanych technologicznie towarów podwójnego zastosowania w rozumieniu unijnych zasad handlowych pochodziło z Chin. Zarazem twierdzą, że wszystkie importowane technologie stosowane w rosyjskiej broni są pochodzenia zachodniego.

Rosnąca zależność Moskwy od Pekinu nie jest dla Kremla wielkim zmartwieniem, stwierdziła Andrea Kendall-Taylor, dyrektor programu bezpieczeństwa transatlantyckiego w Center for a New American Security. „To kompromis, na jaki są gotowi pójść, aby współpracować z partnerem, który nie zagraża ich stabilności wewnętrznej i ma podobne poglądy na temat tego, jak należy uporządkować świat” – stwierdziła Amerykanka.

W zamian Pekin zyskuje cenny dostęp do zasobów naturalnych i wewnętrznych szlaków handlowych z dala od szlaków morskich Oceanu Spokojnego i Indyjskiego, które są bardziej podatne na presję USA. „Celowo i przez przypadek” Chiny i Rosja dążą do stworzenia wielobiegunowego świata, w którym władza zostanie rozproszona, uważa Iwanow. „Najważniejszą cechą tego świata jest to, że siła USA jest osłabiona” – UNIAN przytoczyła jego słowa.

Autorzy piszą, że Rosja poczyniła postępy w przeciwdziałaniu zachodnim sankcjom, jednak sektor finansowy pozostaje według nich „piętą achillesową”. Mechanizmy kooperacji finansowej Chin i Rosji nie są jeszcze ugruntowane. Analitycy twierdzą, że dominacja dolara w handlu światowym pozostaje największym wyzwaniem dla bezpośrednich nadziei Chin na udaremnienie wpływów USA. Od lutego wiele chińskich banków zaostrzyło weryfikację płatności od rosyjskich firm. Jest mało prawdopodobne, aby Pekin powrócił do transakcji z rosyjskimi firmami objętymi sankcjami, dopóki będzie się utrzymywać groźba sankcji.

Czytaj także: Bloomberg: Chiny dostarczają Rosji informacje wywiadowcze

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Im bardziej Stany Zjednoczone wywierają presję na Rosję i Chiny, tym cenniejsze stają się ich stosunki, jeśli chodzi o złagodzenie nacisków Zachodu i pokazanie reszcie świata, że Rosja nie jest izolowana” – powiedziała Kendall-Taylor. Część analityków uważa, że ​​w dłuższej perspektywie Chiny po osiągnięciu strategicznej samowystarczalności mogą stracić na zainteresowaniu relacjami z Rosją. 

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply