“Musimy zakończyć wojnę i zacząć omawiać przyszły porządek”. W ten sposób prezydent Petr Pavel odpowiedział na pytanie prezentera Sky News, czy Ukraina powinna już rozpocząć negocjacje z Rosją i zakończyć walki.

W wywiadzie wyemitowanym w poniedziałek w brytyjskiej telewizji, prezydent Czech mówił, że „naiwnością” jest zakładanie, że Kijów w dającej się przewidzieć przyszłości odzyska okupowane terytoria.

“Widzimy rezultat długich przygotowań. Było całkiem jasne, że przy lepszej pogodzie Rosja rozpocznie ofensywę. Ukraińcy przygotowywali się do tego od dawna. Prosili nas o więcej amunicji i sprzętu” – skomentował Pavel.

“Jesteśmy zbyt ostrożni w dostawach. Musimy ocenić ryzyko eskalacji. Ukraińcy tracą życie i swój kraj, a na tej wojnie też mogą stracić” – powiedział o dotychczasowej sytuacji.

Mówi, że ma pewność co do obecnych dostaw z Zachodu i USA. Uważa, że sprzęt, którym obecnie zasypują sojusznicy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, wystarczy do zwycięstwa w terenie. Paweł nie sprecyzował, czy ma na myśli jedynie odparcie rosyjskiej ofensywy.

“Musimy być realistami. Naiwnością byłoby twierdzić, że Ukraina może w dającej się przewidzieć przyszłości odzyskać terytoria okupowane. Rosja nie odda łatwo okupowanych przez siebie obszarów. Musimy zakończyć wojnę, a następnie rozpocząć debatę nad przyszłym porządkiem. Mógłby nastąpić jakiś kompromis, ale nie bez zgody Ukrainy, Rosji i krajów, które będą gwarantami tego porozumienia”.

Brytyjski minister obrony Grant Shapps oświadczył we wtorek, że Wielka Brytania nie będzie wywierać presji na władze Ukrainy, by zrzekły się części terytorium państwa w celu podpisania porozumienia pokojowego z Rosją. „Po prostu nie ma żadnego sensu, aby Wielka Brytania próbowała przekonać Ukrainę, siłą czy inaczej, aby zgodziła się na rezygnację z części swojego terytorium. To wyłącznie decyzja Ukrainy” – powiedział Shapps.

„To właściwe, że zapewniamy zarówno pomoc wojskową, jak i jasność moralną, że wchodzenie autokraty do sąsiedniego demokratycznego kraju jest zawsze niedopuszczalne” – powiedział brytyjski sekretarz obrony w rozmowie z BBC. Dodał, że Wielka Brytania powinna udzielić Ukraińcom całkowitego poparcia, „aby wyrzucić Rosję z całego ich terytorium”.

Wypowiedź Shappsa była odpowiedzią na doniesienia „Sunday Times”, wedle których szef brytyjskiej dyplomacji, były premier David Cameron podczas spotkania z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem rzekomo omawiał koncepcję rosyjsko-ukraińskiego porozumienia pokojowego. Cameron miał też przekonać Trumpa do dalszego wspierania militarnego Ukrainy, nawet wbrew stanowisku części Partii Republikańskiej.

Kresy.pl/Sky News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply