Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin potępili w czwartek to, co uznali za coraz bardziej agresywne zachowanie USA, i zobowiązali się do pogłębienia więzi obronnych i wojskowych między swoimi krajami.

Wyraźnie lekceważąc Waszyngton, którego główny dyplomata przyleciał w zeszłym miesiącu do Chin, aby przekonać Pekin do ograniczenia stosunków z Moskwą, Xi zasygnalizował, że Pekin i Moskwa dojdą oko w oko w szeregu ważnych kwestii, w tym w kwestii Ukrainy, i oprzeć się naciskom Zachodu, aby pogorszyć swoje więzi.

“Dzisiejsze stosunki Chiny-Rosja są ciężko wypracowane i obie strony muszą je pielęgnować i pielęgnować” – powiedział Xi Putinowi. “Chiny chcą wspólnie osiągnąć rozwój i odmłodzenie naszych krajów oraz współpracować na rzecz utrzymania uczciwości i sprawiedliwości na świecie”.

We wspólnym oświadczeniu wyrażono obawy związane z działaniami określanymi jako wysiłki USA mające na celu naruszenie strategicznej równowagi nuklearnej.

Podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej od inauguracji w tym miesiącu nowej kadencji, Putin określił współpracę Moskwy i Pekinu w sprawach światowych jako jeden z głównych czynników stabilizujących na arenie międzynarodowej.

“Wspólnie bronimy zasad sprawiedliwości i demokratycznego porządku świata, odzwierciedlającego wielobiegunową rzeczywistość i opartego na prawie międzynarodowym” – mówił Putin.

Dziennik Financial Times uznaje spotkanie Putina z Xi  za kolejny pokaz “przyjaźni” między dwoma państwami.

W artykule zaznacza się, że powiązania gospodarcze między Chinami a Rosją rozwijają się, mimo że spotykają się z presją ze strony zachodnich sankcji, które mają stać się ważnym tematem negocjacji. Według danych służb celnych ChRL dwustronna chińsko-rosyjska wymiana handlowa osiągnęła zeszłym roku wartość 240 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 26 proc. w porównaniu z rokiem 2022., zrelacjonowała agencja informacyjna UNIAN.

Handel kształtuje się w taki sposób, że znaczną część rosyjskiego eksportu do Chin stanowią surowce naturalne, tymczasem Chińczycy sprzedają w Rosji w dużej mierze samochody, urządzenia elektroniczne w tym smartfony oraz urządzenia przemysłowe.

Analitycy, na jakich powołuje się “Financial Times” twierdzą, że zacieśniające się powiązania gospodarcze są jedną z najwyraźniejszych oznak chęci Chin do zmiany globalnej geopolityki poprzez handel w warunkach polityki protekcjonistycznej Stanów Zjednoczonych.

Chiny twierdzą, że nie dostarczają Rosji śmiercionośnej broni. Według autorów artykułu stały się jednak ważnym kanałem dostaw dla rosyjskiego przemysłu obronnego. „Chiny są obecnie najważniejszym partnerem Rosji, kupując od niej surowce i dostarczając towary, w tym na potrzeby operacji wojskowych” – stwierdził Elina Rybakowa, starszy pracownik naukowy w Peterson Institute for International Economics.

Philip Iwanow, analityk Asia Society Policy Institute, ocenił, że ​​Pekin przewiduje długoterminową konkurencję i konfrontację z Zachodem i aby to zrekompensować, inwestuje w relacje gospodarcze z krajami niezachodnimi. Wielu rosyjskich biznesmenów również koncentruje się na rynku chińskim, a rządy obu stron wspierają rozwój kooperacji.

Iwanow powiedział, że więzi gospodarcze między Chinami a Rosją zacieśniły się od 2014 r., kiedy Rosja zaanektowała Krym i stanęła w obliczu pierwszych zachodnich sankcji, a Xi zaczął prowadzić bardziej asertywną politykę zagraniczną. Jednak po inwazji na pełną skalę w 2022 r. proces ten przyspieszył. Chiny nie tylko zwiększyły eksport do swojego sąsiada, ale także kupowały rosyjską ropę. W ubiegłym roku Federacja Rosyjska wyprzedziła Arabię ​​Saudyjską w dostawach na rynek chiński.

Czytaj także: Rosja i Chiny ogłaszają zacieśnienie strategicznej współpracy

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply