MON: W sierpniu polskie załogi zasiądą za sterami F-35

W środę w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu Władysław Kosiniak-Kamysz, spotkał się z dowódcami i żołnierzami Sił Powietrznych biorącymi udział w ćwiczeniu Astral Knight 2024.

Podczas spotkania szef Ministerstwa Obrony Narodowej mówił: “To już 6. edycja tych ćwiczeń. W tym ćwiczeniu są m. in. F-35, F-16, F-15 czy FA-50. Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do ustanowienia tych ćwiczeń, które operują na terytorium Rzeczypospolitej, jak również państw bałtyckich. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zainwestowanie w bezpieczeństwo. Nie ma NATO bez Stanów Zjednoczonych i nie ma potęgi Stanów Zjednoczonych, jako mocarstwa światowego, bez NATO. Zdajemy sobie z tego dobrze sprawę. Jesteśmy tym łącznikiem pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi. Wiemy też dobrze, że nie ma wolnych państw, wolnych narodów bez współdziałania, bez przygotowania tego wszystkiego, co wiąże się z nieodzowną gotowością do obrony naszej Ojczyzny”.

W trakcie konferencji prasowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że w sierpniu polskie załogi zasiądą za sterami F-35. “Tak jak F-16 zmieniło oblicze Sił Powietrznych, tak F-35 zmieni oblicze polskich sił zbrojnych. W sierpniu pierwsze te samoloty będą już na niebie amerykańskim, ale już w załodze polskiej. Będzie się tam odbywał trening, będą już na stanie Sił Zbrojnych RP”.

Zobacz też: Dwie kolejne eskadry F-35 dla Sił Powietrznych RP zamiast samolotów przewagi powietrznej F-15?

Astral Knight 2024 to ćwiczenie Sił Powietrznych USA w Europie, które odbywa się w dniach 6-17 maja w Polsce, a także na obszarze krajów bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia). Jego głównym celem jest rozszerzenie integracji systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz budowa architektury dowodzenia i kontroli w powietrzu.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply