USA ogłaszają sankcje wymierzone transfery broni pomiędzy Rosją a Koreą Północną

Stany Zjednoczone ogłosiły w czwartek sankcje nałożone na rosyjskie firmy za ułatwianie transferów broni między Rosją a Koreą Północną, w tym rakiet balistycznych używanych na Ukrainie.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, USA ogłosiły w czwartek sankcje nałożone na rosyjskie firmy za ułatwianie transferów broni między Rosją a Koreą Północną, w tym rakiet balistycznych używanych na Ukrainie.

Jak stwierdzono w oświadczeniu Departamentu Skarbu, jest to ostatnia seria sankcji nałożonych przez Departament Skarbu i Departament Stanu w celu zakłócenia i ujawnienia transferów broni między obydwoma krajami, obejmujących transfer i testowanie rakiet balistycznych wyprodukowanych w Korei Północnej.

“Dzisiejsze działanie odzwierciedla nasze zaangażowanie w zakłócanie pogłębiającej się współpracy wojskowej KRLD z Rosją” – stwierdził w oświadczeniu Brian Nelson, podsekretarz skarbu ds. terroryzmu i wywiadu finansowego.

“Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu podejmować działania, aby pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy starają się ułatwić transport broni i innego sprzętu, aby umożliwić Rosji wojnę” – dodał Nelson.

W oświadczeniu stwierdzono, że Rosja i Korea Północna zacieśniły w ciągu ostatniego roku współpracę wojskową, przy czym Pjongjang dostarczył Rosji rakiety balistyczne i amunicję, w zamian prosząc o pomoc wojskową. Stwierdzono, że wybrane osoby i firmy próbowały uniknąć sankcji, wykorzystując firmy-przykrywki do transportu sprzętu wojskowego w celu wsparcia wojny Rosji na Ukrainie.

Przypomnijmy, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na specjalnym posiedzeniu Rady Europejskiej przekonywał, że Korea Północna dostarczy Rosjanom milion pocisków artyleryjskich.

“Oprócz irańskich dronów Shahed, które niszczą naszą infrastrukturę cywilną, już uderzają w nasze miasta. Wywiad potwierdza, że Rosja otrzyma od Pjongjangu milion pocisków artyleryjskich” – powiedział Zełenski.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply