Niższa izba parlamentu Szwajcarii, Rada Narodowa, odrzuciła propozycję złagodzenia zakazu reeksportu amunicji i broni – poinformował w środę portal Swissinfo.
Jak poinformował w środę portal Swissinfo, niższa izba parlamentu Szwajcarii, Rada Narodowa, odrzuciła propozycję złagodzenia zakazu reeksportu amunicji i broni
Posłowie dyskutowali o możliwości dostaw amunicji do kraju, który jest w stanie wojny, jeśli Zgromadzenie Ogólne ONZ potępi kraj agresora większością dwóch trzecich głosów.
Jednocześnie Rada Narodowa zatwierdziła propozycję zezwolenia na sprzedaż i reeksport broni do krajów trzecich pod pewnymi warunkami.
Na przykład na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, że dany kraj jest winny łamania prawa międzynarodowego, a ofiara agresji ma prawo do obrony.
Jednak w praktyce niczego to nie zmienia, ponieważ Rosja jest członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i zablokuje taką decyzję. Dlatego decyzja izby niższej ustanawia status quo dla szwajcarskiego eksportu broni.
Zobacz też: W Szwajcarii ruszył proces w sprawie obrotu domniemanymi pieniędzmi Putina
Przypomnijmy, niemieccy przemysłowcy chcą kupić 96 czołgów, które wcześniej należały do Włoch. RUAG wylicytował włoskie Leopardy 1 w 2016 roku. Według doniesień mediów czołgi nadal znajdują się we Włoszech. Na razie porozumienie nie jest możliwe ze względu na stanowisko rządu szwajcarskiego. Rheinmetall dał do zrozumienia, że ostatecznym użytkownikiem broni będzie Ukraina.
Jednak porozumienie może nadal mieć miejsce, pisze Tagesanzeiger. Obecnie przygotowywana jest nowa ekspertyza prawna dotycząca wniosku RUAG o sprzedaż czołgów. Do ostatecznej decyzji prawdopodobnie będzie potrzebne głosowanie w parlamencie.
Jak informowaliśmy, Niemcy poprosiły Szwajcarię o sprzedaż części czołgów Leopard 2 poinformowała w piątek szwajcarska gazeta Blick. Taka umowa może pozwolić Berlinowi na zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Niemcy chcą, aby Szwajcaria odsprzedała część czołgów producentowi Rheinmetall, co pozwoliłoby firmie uzupełnić luki w uzbrojeniu krajów Unii Europejskiej i NATO.
Przypomnijmy, że już wcześniej Bloomberg informował, że Szwajcaria nie może bezpośrednio przekazywać Ukrainie broni ze względu na neutralność, ale rozważa możliwość wysłania swojego sprzętu wojskowego do sojuszników Ukrainy, aby mogli oni przekazać podobną broń z własnych zapasów. Zapowiedź, że Niemcy i inne kraje europejskie wyślą swoje czołgi na Ukrainę miała zintensyfikować debatę na temat tego, jak i kiedy Szwajcaria będzie mogła pomóc Ukrainie.
Kresy.pl/Swissinfo
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!