Bloomberg: Szwajcaria rozważa możliwości wsparcia Ukrainy

Szwajcaria nie może bezpośrednio przekazywać Ukrainie broni ze względu na neutralność, ale rozważa możliwość wysłania swojego sprzętu wojskowego do sojuszników Ukrainy, aby mogli oni przekazać podobną broń z własnych zapasów – przekonuje agencja prasowa Bloomberg.

Jak poinformowała w czwartek agencja Bloomberg, Szwajcaria nie może bezpośrednio przekazywać Ukrainie broni ze względu na neutralność, ale rozważa możliwość wysłania swojego sprzętu wojskowego do sojuszników Ukrainy, aby mogli oni przekazać podobną broń z własnych zapasów.

Zapowiedź, że Niemcy i inne kraje europejskie wyślą swoje czołgi na Ukrainę miała zintensyfikować debatę na temat tego, jak i kiedy Szwajcaria będzie mogła pomóc Ukrainie.

Nie ma mowy o dostarczaniu broni bezpośrednio na pole walki ze względu na niezmienne stanowisko kraju – neutralność w konfliktach zbrojnych. Ale szwajcarscy politycy wzywają do sprzedaży Leopardów po korzystnej cenie Polsce, Słowacji i Czechom, aby zastąpić czołgi, które ich rządy planują wysłać na Ukrainę.

„Wojna zmieniła dyskusję w Szwajcarii. Nie możemy rezygnować z neutralności, ale musimy rozmawiać o tym, jakie mamy możliwości wspierania krajów, które wyznają te same wartości demokratyczne co Szwajcaria” – mówi Maya Riniker, posłanka do parlamentu szwajcarskiego, która przedstawiła propozycję przekazania czołgów.

Przypomnijmy, że w czerwcu rząd Szwajcarii zaznaczył, że jako kraj neutralny co prawda nie zezwala na reeksport szwajcarskiej broni do stref konfliktu, jednak zasada ta nie obejmuje niektórych części wyprodukowanych w Szwajcarii, które inne kraje mogą wykorzystać do produkcji broni.

Według agencji Reuters, niektóre kraje europejskie, chcąc uzupełnić swoje zapasy broni po dostarczeniu Ukrainie sprzętu wojskowego, złożyły do Szwajcarii wnioski o przekazanie nadwyżek materiałów z zapasów sił zbrojnych tego kraju. Jednak rząd Szwajcarii, w myśl zasady o neutralności, odrzucił prośbę Danii o wysłanie na Ukrainę szwajcarskich transporterów opancerzonych, a także zablokował reeksport szwajcarskiej amunicji, wysyłanej przez Niemcy na Ukrainę.

Co więcej, według Reutersa, Szwajcaria odrzuciła też prośbę Polski o broń wyprodukowaną w tym kraju.

„Czołgi Leopard 2 A4 nie trafią do Polski. Wymagałoby to wycofania ich z eksploatacji, a tym samym decyzji parlamentu” – zakomunikowało szwajcarskie biuro zaopatrzenia obronnego.

Kresy.pl/Bloomberg

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply