Władze Szwajcarii nie zgadzają się na przekazanie przez Danię transporterów opancerzonych Piranha III, produkcji szwajcarskiej, ukraińskiej armii.

Miesiąc temu pisaliśmy, że Dania planuje wysłać Ukrainie kołowe transportery opancerzone Piranha III z napędem 8×8. Według ukraińskiego ministerstwa obrony, dostarczonych miało zostać 25 pojazdów.

Jednak do tej pory transportery opancerzone nie trafiły na Ukrainę. W środę agencja Reuters podała, powołując się na media szwajcarskie, że nie zgadza się na to rząd Szwajcarii, która jest producentem wozów Piranha III. Władze tego kraju powołują się na swoją politykę neutralności, zgodnie z którą nie wysyła broni do stref konfliktu.

Według szwajcarskiego serwisu SRF, Dania chciała przekazać Ukrainie około 20 kołowych transporterów opancerzonych Piranha III. Jednak oficjalna prośba o zgodę, przesłana do szwajcarskiego sekretariatu stanu do spraw gospodarczych, stanowiącego część Federalnego Departamentu Spraw Gospodarczych, została kilka dni temu odrzucona.

Bez zgody Szwajcarii pojazdy opancerzone nie mogą trafić na Ukrainę. Kupując je, Duńczycy zobowiązali się, że ewentualne przekazanie ich stronie trzeciej może odbyć się wyłącznie za zgodą Szwajcarów.

Przypomnijmy, że w kwietniu Szwajcaria zablokowała reeksport amunicji do samobieżnego działa przeciwlotniczego Gepard, które Niemcy wysyłają na Ukrainę. Kraj powołał się przy tym na swoją neutralność. Szwajcaria zablokowała wcześniej reeksport amunicji do niemieckich bojowych wozów piechoty Marder dla Ukrainy.

SRF zwraca jednak uwagę, że Szwajcaria znajduje się pod coraz większą presją z zagranicy, by zgodziła się na wysyłanie wyprodukowanej u siebie broni i sprzętu ukraińskiej armii. Przypomniano, że w ubiegłym tygodniu Robert Habeck, wicekanclerz oraz minister gospodarki Niemiec mówił, że oczekuje maksymalnego wsparcia dla Ukrainy, w tym pod względem dostarczania broni do tego kraju.

Rada Związkowa, czyli szwajcarski organ pełniący funkcję rządu, ma zając się tą sprawą i podjąć decyzję w ten lub kolejny piątek. Media zwracają uwagę, że w rządzie i w parlamencie są głosy, według których Szwajcaria może znaleźć pewne pole do manewru w sprawie broni dla Ukrainy i może zgodzić się, by inne kraje wysyłały szwajcarski sprzęt Ukraińcom, ale pod pewnymi warunkami.

Część polityków Partii Zielonych oraz centrowej Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej uważa, że Szwajcaria powinna zmienić swoje stanowisko, tym bardziej, że chodzi o broń już sprzedaną innym krajom, i że to one chcą ją przekazać Ukrainie, która broni się przed rosyjską agresją. Przeciwnego zdania jest prawicowa, współrządząca Szwajcarska Partia Ludowa, a także lider Zielonych, Balthasar Glättli.

SRF zaznacza, że decyzja Rady Związkowej będzie mieć charakter precedensowy. Jeśli rząd Szwajcarii wyrazi zgodę na eksport niemieckiej amunicji, to Dania może złożyć nowy wniosek o eksport wozów Piranha.

Jak podawaliśmy, duńskie media poinformował, że kraj wysyła na Ukrainę transportery opancerzone typu M113, miny przeciwpancerne i moździerze. Nie sprecyzowano ich liczby, ani kiedy sprzęt miałby dotrzeć na Ukrainę. Według Petera Ernstveda Rasmussena, dziennikarza portalu Olfi, chodzi o 50 sztuk transporterów typu M113.

Piranha to rodzina kołowych wozów bojowych opracowana przez szwajcarską firmę Mowag (aktualnie General Dynamics European Land Combat Systems).

Siły zbrojne Danii używają aktualnie transporterów Piranha IIIH i Piranha IIIC, które mają zostać ostatecznie zastąpione przez Piranha V. Wozy są eksportowane m.in. do Hiszpanii, Irlandii, Szwecji i Rumunii. Produkcję licencyjną sprzętu objęły następujące koncerny: General Dynamics (USA i Kanada), BAE Systems (Wielka Brytania), a także chilijskie przedsiębiorstwo FAMAE + CARDOEN.

Piranha III może przenosić szeroką gamę uzbrojenia oraz do dziewięciu żołnierzy. Podstawowe uzbrojenie wozów składa się z mocowanych do nich granatników oraz wyrzutni pocisków przeciwpancernych. Można je wyposażyć w karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Niektóre wersje są wyposażone także w automatyczne działko kal. 30 lub 35 mm.

Reuters / euroweeklynews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply