Szwajcaria zablokowała reeksport amunicji do samobieżnego działa przeciwlotniczego Gepard, które Niemcy wysyłają na Ukrainę. Kraj powołał się przy tym na swoją neutralność. Szwajcaria zablokowała wcześniej reeksport amunicji do niemieckich bojowych wozów piechoty Marder dla Ukrainy.

Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht potwierdziła, że niemiecki rząd zgodził się na sprzedaż Ukrainie przeciwlotniczych dział samobieżnych Gepard. Niemcy będą także szkolić ukraińskich żołnierzy na swoim terytorium. Szwajcarski Sekretariat Stanu ds. Gospodarczych (SECO) przekazał we wtorek, że nie wyraził zgody na reeksport amunicji do samobieżnego działa przeciwlotniczego Gepard, które Niemcy wysyłają na Ukrainę – podaje agencja Reuters.

SECO potwierdził, że w ostatnich dniach otrzymał dwa wnioski o przekazanie amunicji, która trafiła na wyposażenie Bundeswehry ze Szwajcarii. Chodziło m.in. o amunicję do samobieżnego działa przeciwlotniczego Gepard. Wskazywały na to wcześniejsze doniesienia medialne.

“Obydwa zapytania zostały odrzucone. Szwajcaria jest krajem neutralnym i nie bierze udziału w sprzedaży broni” – napisano w oświadczeniu SECO.

Działa samobieżne Gepard bazują na podwoziu czołgów Leopard i są uzbrojone w dwa działa 35 mm i radar. Oprócz celów powietrznych mogą również zwalczać cele naziemne. Załoga standardowo składa się z trzech osób. Produkcję działa Gepard zakończono w 1976 roku a dziesięć lat temu zastąpiono je innymi systemami.

Szwajcaria zablokowała wcześniej reeksport amunicji do niemieckich bojowych wozów piechoty Marder dla Ukrainy.

Zobacz także: Kułeba: ukraińska armia przechodzi na uzbrojenie NATO

Jak podawaliśmy, Holandia zamierza wysłać Ukrainie Panzerhaubitze 2000 155 mm (PzH 2000). Niemcy mają przeszkolić ukraińskich wojskowych z ich obsługi. Szkolenie ukraińskich żołnierzy będzie odbywało się na terytorium Polski lub Niemiec. Nie sprecyzowano, o jaką ilość sprzętu chodzi.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek kolejne 800 milionów dolarów pomocy dla Ukrainy i powiedział, że poprosi Kongres o więcej pieniędzy na wzmocnienie wsparcia dla ukraińskiego wojska.

Wcześniej Joe Biden ogłosił, że w ramach dodatkowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, wartego 800 mln dolarów, wejdzie także ciężka artyleria. Pakiet obejmuje m.in. 18 haubic kal. 155 mm i 40 000 pocisków artyleryjskich, a także dziesięć radarów przeciwartyleryjskich AN/TPQ-36, dwa radary AN/MPQ-64 Sentinel, 200 transporterów opancerzonych M113 i 11 śmigłowców Mi-17.

W ubiegłym tygodniu kanadyjskie władze ujawniły, że Kanada wysyła Ukrainie haubice M777 kalibru 155mm. Nieoficjalnie wiadomo, że w pakiecie z haubicami są pociski Excalibur naprowadzane za pomocą GPS.

Wielka Brytania dostarcza Ukrainie 120 opancerzonych wozów patrolowych, w tym typu Mastiff, które mogą być używane jako pojazdy rozpoznawcze lub patrolowe, a także 20 samobieżnych haubic AS90 i dziesiątki tysięcy pocisków. Ukraińscy żołnierze będą szkoleni w Polsce z obsługi haubic AS90.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zwracaliśmy uwagę, że nowe informacje z czeskich mediów i zdjęcia zamieszczone w sieci wskazują, że z Czech na Ukrainę wysyłane są stare, samobieżne armatohaubice 2S1 Goździk kal. 122 mm.

Emmanuel Macron poinformował z kolei, że Francja dostarcza Ukrainie „różne rodzaje broni”, w tym pociski przeciwczołgowe MILAN i armatohaubice CAESAR.

Przedstawiciele rządów Włoch i Holandii zapowiedzieli w ubiegłym tygodniu, że ich kraje wyślą broń na Ukrainę. Brytyjczycy wysyłają Ukraińcom także samobieżne zestawy przeciwlotnicze Stormer, a kanclerz Niemiec zaaprobował przekazanie środków na specjalny fundusz na zakup broni, z którego będzie mogła skorzystać Ukraina.

Zobacz także: Brytyjski generał: do Polski miałoby trafić kilkadziesiąt czołgów Challenger 2

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply