Włochy, Holandia, Wlk. Brytania – kolejne kraje wyślą broń na Ukrainę

Przedstawiciele rządów Włoch i Holandii zapowiadają, że ich kraje wyślą broń na Ukrainę. Brytyjczycy mają wysłać Ukraińcom samobieżne zestawy przeciwlotnicze Stormer, a kanclerz Niemiec zaaprobował przekazanie środków na specjalny fundusz na zakup broni, z którego będzie mogła skorzystać Ukraina.

W rozmowie z włoskim dziennikiem „Corriere della Sera”, włoski premier Mario Draghi powiedział, że parlament Włoch niemal jednogłośnie zatwierdził dostawy broni na Ukrainę.

„Decyzja o wysłaniu broni została podjęta przez parlament niemal jednogłośnie” – powiedział szef włoskiego rządu. „Warunki tej sprawy są jasne: z jednej strony są ludzie, którzy zostali zaatakowani, a z drugiej jest armia agresora”.

Zdaniem Draghiego, sankcje wymierzone w Rosję są potrzebne, żeby ją osłabić w związku z napaścią na Ukrainę, ale nie w perspektywie krótkoterminowej nie mogą powstrzymać rosyjskich oddziałów. Stąd, zdaniem polityka, Ukraińcom należy pomagać poprzez bezpośrednie dostarczanie im uzbrojenia.

Draghi dodał, że nie zrobienie tego równałoby się powiedzeniu Ukraińcom: „poddajcie się, zaakceptujcie niewolę i podległość”. Uważa, że taki sygnał byłby sprzeczny „z naszymi europejskimi wartościami solidarności”.

„Zamiast tego, chcemy dać Ukraińcom możliwość, by sami się obronili” – powiedział premier Włoch. Przyznał, że początkowo spodziewać się szybkiego zwycięstwa Rosji. Teraz uważa jednak, że „nie ma żadnych oznak, by naród ukraiński zaakceptował rosyjską okupację”.

Wysłanie broni na Ukrainę zapowiedziały też władze Holandii. Premier Mark Rutte napisał we wtorek na Twitterze, że w rozmowie z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, wspólnie w ministrem obrony wyrazili swoje poparcie w związku ze wznowieniem przez Rosjan ofensywy.

„Holandia wyśle cięższy sprzęt na Ukrainę, w tym pojazdy opancerzone” – napisał Rutte. Dodał, że jego kraj wspólnie z sojusznikami pracuje nad możliwością dostarczenia Ukraińcom dodatkowego, ciężkiego uzbrojenia.

Wcześniej brytyjskie media, „The Mirror” i „The Sun” napisały, że Wielka Brytania ma wysłać Ukrainie samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe, w postaci transporterów opancerzonych Stormer wyposażonych w wyrzutnie rakiet Starstreak. Mają one pomóc w odparciu rosyjskiej ofensywy na wschodzie Ukrainy. Dwa tygodnie temu brytyjski resort obrony prezentował Ukraińcom ten sprzęt. W najbliższych dniach wozy Stormem mogą zostać wysłane na miejsce samolotami C-17.

Czytaj także: Johnson chce wysłać na Ukrainę „bardziej śmiercionośną” broń

Zdaniem dra Alana Mendozy z think-tanku Henry Jackson Society, wozy Stormer w wersji przeciwlotniczej „są najlepszym zestawem wysłanym na Ukrainę”. Z kolei płk Richard Kemp, były dowódca brytyjski w Afganistanie ostrzega, że tak duże wzmocnienie dla sił Ukrainy przez Wielką Brytanię może wywołać reakcję Rosji w postaci „cyberataków, akcji sabotażowych, zabójstw (…) w tym w Zjednoczonym Królestwie”.

Ponadto, według informacji mediów, kanclerz Niemiec Olaf Scholz w ubiegłym tygodniu zgodził się na bezpośrednią pomoc finansową na zakup broni przez Ukrainę. Chodzi o tzw. pomoc modernizacyjną, czyli specjalny fundusz na wzmocnienie bezpieczeństwa sojuszników Niemiec. Ma on zostać zwiększona do 2 mld euro, z czego 1,2 mld ma przypaść Ukrainie, która będzie mogła kupić za to ciężką broń w krajach członkowskich NATO, np. systemy przeciwlotnicze lub artyleryjskie. Ukraińcy mają być zainteresowani zakupem takiej broni, z którą są zaznajomieni i jaką można szybko wprowadzić do użytku. Według portalu Onet, Scholz chce mieć pewność, że dostawy broni nie będą szły bezpośrednio z Niemiec.

Dodajmy, że kolejny, trzeci już transport broni na Ukrainę wyśle Portugalia. Z kolei Rumunia, jak podają tamtejsze media, niedługo będzie mogła przekazać armii ukraińskiej broń pochodzącą z rezerw swoich sił bezpieczeństwa.

Ukrinform  / onet.pl / mirror.co.uk / PAP / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply