Szojgu: USA i Zachód chcą, by Kijów walczył „do ostatniego Ukraińca”

Minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu oświadczył, że rosyjska armia konsekwentnie realizuje na Ukrainie plan „wyzwolenia” separatystycznych republik w Donbasie. Skrytykował też USA i ich sojuszników, twierdząc, że chcą oni, by walki trwały „do ostatniego Ukraińca”.

We wtorek rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu wziął udział w posiedzeniu kolegium tego resortu. Zabierając głos powiedział między innymi, że siły zbrojne Rosji konsekwentnie realizują na Ukrainie zadania, jakie postawiło przed nimi naczelne dowództwo, czyli „plan wyzwolenia Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej”. Dodał, że podejmowane są też działania na rzecz zapewnienia na obszarze Donbasu „pokojowego życia” oraz, że Federacja Rosyjska pozostaje wiarygodnym gwarantem bezpieczeństwa dla swoich obywateli.

Przeczytaj: Szojgu: teraz skupimy się na wyzwoleniu Donbasu

Czytaj także: Ukraińskie władze: Rosja rozpoczęła ofensywę na wschodzie Ukrainy

Szojgu zaznaczył też, że ostatnie miesiące pokazały, jak ważne jest dla Rosji dalsze unowocześnianie własnej armii.

Rosyjski minister skomentował też wsparcie, jakiego udzielają Ukrainie kraje zachodnie, na czele ze Stanami Zjednoczonymi. Powiedział, że „USA i kontrolowane przez nie kraje zachodnie robią wszystko, żeby maksymalnie opóźnić specjalną operację wojskową”, czyli działania w ramach rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

„Coraz większe ilości dostaw zagranicznego uzbrojenia wyraźnie pokazują ich zamiary, by sprowokować kijowski reżim do walki ‘do ostatniego Ukraińca’” – powiedział Szojgu.

Przeczytaj: Włochy, Holandia, Wlk. Brytania – kolejne kraje wyślą broń na Ukrainę

Dodał zarazem, że w jego ocenie działania rosyjskich wojsk na Ukrainie i jakość używanego uzbrojenia kolejny raz świadczą o słuszności wyznaczonych przez wojskowo-polityczne władze Rosji priorytetów budowy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Szojgu zapowiedział również, że rosyjska armia wdroży nowe metody prowadzenia działań wojennych, żeby „lepiej dostosować się” do współczesnych warunków pola walki. Dotyczy to dostaw nowoczesnego sprzętu zarówno dla armii, jak i dla marynarki wojennej. Zaznaczył, że dzięki zastosowaniu nowych systemów łączności, czas na oznaczenie celu dla systemów uzbrojenia precyzyjnego dalekiego zasięgu, szczególnie rakiet manewrujących Kalibr i pocisków hipersonicznych Kinżał uległ bardzo dużemu skróceniu, rzędu kilkudziesięciu razy. Dodał, że dotyczy to także wprowadzania elementów sztucznej inteligencji.

Należy zaznaczyć, że wtorkowe wystąpienie Szojgu było jego pierwszym publicznym wystąpieniem od około trzech tygodni, od końca marca br. Wcześniej pojawił się publicznie 11 marca.

Wystąpienie Siergieja Szojgu w radzie wojskowej było pierwszym publicznym wystąpieniem ministra od trzech tygodni. Ostatni raz wypowiadał się 29 marca, a wcześniej nie był widziany od 11 marca. To spowodowało, że w mediach zaczęły pojawiać się spekulacje dotyczące losów i stanu zdrowia ministra. Rzekomo miał jakiś czas temu przejść zawał serca, a jego stan wymaga długiej rehabilitacji.

Jak pisaliśmy, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział we wtorek, że Moskwa rozpoczyna nowy etap „operacji specjalnej” na Ukrainie. Zapewnił, że na tym etapie „operacji specjalnej” Kreml nie rozważa użycia broni nuklearnej. Zapowiedział też, że Moskwa nie zmieni „reżimu na Ukrainie”, bo „lud powinien mieć wolność wyboru”.

Ukraińskie władze podały, że rosyjska armia rozpoczęła w poniedziałek ofensywę w obwodach charkowskim, ługańskim i donieckim.

„Dzisiaj rano, wzdłuż prawie całej linii frontu w obwodach donieckim, ługańskim i charkowskim, okupanci próbowali przebić się przez naszą obronę” – powiedział Ołejsij Daniłow. „Dziś rano rozpoczęli próbę rozpoczęcia aktywnej fazy” – dodawał.

Podobne informacje przekazał w poniedziałek ukraiński Sztab Generalny. Jak podano, główne wysiłki przeciwnika skupiają się na ustanowieniu pełnej kontroli nad terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego oraz utrzymaniu zdobytego wcześniej terytorium. „Odnotowano oznaki rozpoczęcia ofensywnej operacji we Wschodniej Strefie Operacyjnej. W rejonach operacyjnych słobożańskim i donieckim agresor zintensyfikował na niektórych obszarach działania ofensywne i szturmowe” – podał w komunikacie ukraiński Sztab Generalny.

Według wtorkowych komunikatów strony ukraińskiej, trwa m.in. rosyjska ofensywa na obszarze obwodu zaporoskiego. Jak podano, siły ukraińskie utrzymują pozycje, ale zaznaczono, że ofensywa jest ogromna. Zmasowany atak Rosjanie prowadzą m.in. pod Połogami.

Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply