Wielka Brytania przekaże Ukrainie 20 samobieżnych haubic AS90 i dziesiątki tysięcy pocisków – poinformował w niedzielę portal express.co.uk. Informacje te podał także ukraiński resort obrony. Wspomniane uzbrojenie zostanie najpierw wysłane do Polski, gdzie ukraińscy żołnierze będą szkoleni z jego obsługi.

Źródła express.co.uk informują, że Wielka Brytania przekaże w tym tygodniu Ukrainie 20 samobieżnych haubic AS90 i 45 tysięcy brytyjskich pocisków odłamkowo-burzących. Wspomniane uzbrojenie zostanie najpierw wysłane do Polski, gdzie siły ukraińskie zostaną nauczone, jak ich używać i konserwować. Artyleria będzie pochodziła z arsenału brytyjskich sił zbrojnych.

Wcześniejsze doniesienia medialne sugerowały, że opisywane samobieżne haubice AS-90 zostaną przekazane Ukrainie przez Wielką Brytanię.

Samobieżne haubice kal. 155 mm AS-90 pochodzą z lat 90. XX wieku. Media zwracały wcześniej uwagę, że z perspektywy państw Zachodu działa te są już jednak przestarzałe, w latach 2008-2009 musiały przejść modernizację. Zgodnie z planem, w ciągu 10 lat mają zostać wycofane ze służby.

Brytyjskie haubice mogą prowadzić ostrzał na odległość do 30 km.

Zobacz także: Jaką ciężką broń Włochy wyślą na Ukrainę? Media spekulują

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson potwierdził w czwartek, że ukraińscy żołnierze są szkoleni zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii z obsługi wysyłanego im sprzętu wojskowego.

Przypomnijmy, że niewielka liczba żołnierzy ukraińskich jest szkolona w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji. Oddziały rozpoczęły szkolenie z opancerzonymi pojazdami patrolowymi podarowanymi przez Wielką Brytanię w tym miesiącu – przekazał rzecznik premiera Borisa Johnsona.

Wielka Brytania dostarcza Ukrainie 120 opancerzonych wozów patrolowych, w tym typu Mastiff, które mogą być używane jako pojazdy rozpoznawcze lub patrolowe. Rzecznik powiedział, że Wielka Brytania wraz ze swoimi sojusznikami dostarcza ukraińskim żołnierzom nowe rodzaje sprzętu, którego wcześniej nie używali.

Zobacz także: Zełenski: kraje partnerskie nie mają wyjścia – muszą dostarczać nam broń

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zwracaliśmy uwagę, że nowe informacje z czeskich mediów i zdjęcia zamieszczone w sieci wskazują, że z Czech na Ukrainę wysyłane są stare, samobieżne armatohaubice 2S1 Goździk kal. 122 mm.

Emmanuel Macron poinformował z kolei, że Francja dostarcza Ukrainie „różne rodzaje broni”, w tym pociski przeciwczołgowe MILAN i armatohaubice CAESAR.

Przedstawiciele rządów Włoch i Holandii zapowiedzieli w ubiegłym tygodniu, że ich kraje wyślą broń na Ukrainę. Brytyjczycy wysyłają Ukraińcom także samobieżne zestawy przeciwlotnicze Stormer, a kanclerz Niemiec zaaprobował przekazanie środków na specjalny fundusz na zakup broni, z którego będzie mogła skorzystać Ukraina.

Zobacz także: BBC: do Polski mają trafić brytyjskie czołgi Challenger 2

express.co.uk / mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply