Od początku pełnoskalowej inwazji z terenów okupowanych do Federacji Rosyjskiej deportowano już ponad 2 mln Ukraińców.

Informację opublikował portal Sprotyw, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

„Podczas zakrojonej na szeroką skalę inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę Rosjanie deportowali ponad 2 miliony Ukraińców z terytoriów czasowo okupowanych. Rosjanie planują wydać każdemu z nich rosyjski paszport. Władze kraju agresora zdecydowały zalegalizować wydawanie paszportów w miejscu zamieszkania. Wcześniej dokument wydawany był na miejsce zameldowania” – informuje Sprotyw.

Deportowani nie mogą otrzymywać żadnych płatności ani usług bez rosyjskiego paszportu. Ma to być sposób do wymuszenia przyjęcia rosyjskiego obywatelstwa.

Jak podaje Sportyw, prowadzona przez Rosjan „ewakuacja” jest w rzeczywistości deportacją, ponieważ zawsze jest przymusowa.

Ukraińcy wywożeni są do południowego okręgu federalnego Federacji Rosyjskiej, w szczególności do regionów Krasnodar i Stawropol.

Jak informowaliśmy, w maju ub. roku rozszerzono procedurę przyznawania rosyjskiego obywatelstwa na mieszkańców obwodów zaporoskiego i chersońskiego na Ukrainie.

Mieszkańcom obwodów zaporoskiego i chersońskiego rosyjskie obywatelstwo jest przyznawane według tej samej procedury, którą wcześniej stosowano wobec mieszkańców samozwańczych Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

Jak pisaliśmy, 24 kwietnia 2019 roku strona internetowa prezydenta Federacji Rosyjskiej opublikowała podpisane przez niego rozporządzenie o uproszczeniu trybu, w jakim wydawane są rosyjskie paszporty mieszkańcom nieuznawanych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Uproszczony tryb zakłada wydanie paszportu rosyjskiego osobom w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od złożenia stosownego wniosku, także osobom, które nie zamieszkują na stałe w Rosji. Już pod koniec kwietnia 2019 roku Rosja otworzyła w obwodzie rostowskim dwa centra wydawania paszportów mieszkańcom separatystycznych republik – w Nowoszachtyńsku i Pokrowskim. Putin tłumaczył wprowadzenie nowych przepisów prawami człowieka.

W lipcu 2019 roku Putin rozszerzył dekret o uproszeniu procedur nadawania Ukraińcom rosyjskiego obywatelstwa na wszystkich mieszkańców obwodów ługańskiego i donieckiego.

CZYTAJ TAKŻE: Masowy strumień rosyjskich paszportów dla obywateli środkowoazjatyckich republik

Kresy.pl / sprotyv.mod.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz