Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku obywatelstwo Rosji otrzymało ponad 120 tys. obywateli państw Azji Środkowej.

Dane rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przytoczyła agencja informacyjna Fergana. Według nich od początku roku do końca czerwca br. obywatelstwo Rosji nabyło łącznie 121 089 Kazachów, Uzbeków, Turkmenów, Kirgizów i Tadżyków.

Największą grupę wśród nich stanowili Tadżykowie. Rosyjski paszport otrzymało w ciągu półrocza 74 162 z nich. Jest tak mimo tego, że Tadżykistan ustępuje wyraźnie pod względem liczby ludności Uzbekistanowi i Kazachstanowi. Jest zarazem najbiedniejszym państwem Azji Środkowej. Jak podaje Fergana w połowie bieżącego roku średnia płaca w Tadżykistanie sięgała równowartości zaledwie 160 dol.

Tadżykowie od lat masowo migrują za pracą do Rosji. Przekazy od emigrantów zarobkowych w 2011 roku składały się na 40 proc. Produktu Krajowego Brutto Tadżykistanu. Blokady granic dla cudzoziemców związane z działaniami władz Rosji przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa stanowiły dla Tadżykistanu poważny program społeczno-ekonomiczny.

 

Za Tadżykami znaleźli się mieszkańcy Kazachstanu. To kraj z najwyższym dochodem narodowym na mieszkańca w regionie. Jednocześnie jest to państwo najbardziej powiązane z Rosją, o największej proporcji mieszkańców, dla których rosyjski jest językiem dnia codziennego i z najwyższą proporcją mniejszości rosyjskiej i innych mniejszości słowiańskich.

Na trzecim miejscu pod względem tegorocznej naturalizacji w Rosji znaleźli się obywatele Uzbekistanu. Rosyjski paszport otrzymało 13 099 uprzednich posiadaczy obywatelstwa Uzbekistanu. Z 34 mln mieszkańców to zdecydowanie najludniejsze państwo regionu. Przyrost naturalnym okazał się w nim w ciągu trzech dekad tak wielki (w 1989 r. było tam jeszcze niecałych 19 mln mieszkańców), że mimo osiągniętego wzrostu gospodarczego sytuacja materialna szerokich warstw społeczeństwa jest tam trudna. Wśród młodzieży odnotowuje się wysokie bezrobocie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Wśród nowych obywateli Rosji znalazło się w ciągu pierwszych miesięcy 10 632 Kirgizów. To kraj także wysyłający do dawnej metropolii spore rzesze imigrantów zarobkowych. Według danych Banku Światowego za 2019 rok w Kirgistanie przekazy od emigrantów zarobkowych stanowiły 29,2 proc. tamtejszego PKB. Jednak w bieżącym roku pojawiały się informacje o Kirgizach poległych na Ukrainie w szeregach sił zbrojnych Rosji. Władze tej ostatniej stworzyły bowiem szybką ścieżkę nabywanie obywatelstwa przed cudzoziemców podejmujących służbę w jej wojsku.

Zdecydowanie najmniej jest wśród nowych obywateli Rosji Turkmenów. Tylko 1 549. Turkmenistan należy bowiem do najbardziej zamkniętych państw nie tylko regionu, ale i świata.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Według rosyjskiego MSW pozwolenie na pobyt w niej posiadało 109 593 Tadżyków, 78 705 Uzbeków, 44 856 obywateli Kazachstanu, 14 137 Kirgizów i 3775 Turkmenów.

Czytaj także: Krach systemu energetycznego w trzech krajach Azji Środkowej

fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply